Türk anayasal düzeninde ve uluslararası insan hakları sözleşmelerinde grev hakkı
Right to strike in the Turkish Constitutional order and in international human rights conventions
  1. Tez No: 277825
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEVİL ALPAGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmada temel hak ve özgürlüklerden biri olan grev hakkı incelenmektedir. Çalışmanın ilk bölümünde grev ve grev hakkı kavramsal bakımdan incelenmekte ve tarihsel gelişim süreçleri ele alınmaktadır. İkinci bölümde uluslararası alanda yer alan düzenlenmelere ve uluslararası insan hakları sözleşmelerinin denetim organlarının kararlarına yer verilerek grev hakkının kapsamı ve sınırları belirlenmeye çalışılmaktadır. Üçüncü ve son bölümde ise, Türk hukukunda grev hakkının düzenleniş biçimi incelenerek, uluslararası standartlara uygunluğu tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation provides an analysis of right to strike as one of the fundamental rights and freedoms. In the first part of the study the conceptual definitions of ?strike? and ?right to strike? and the historical backgrounds of these concepts are examined. The second part of the study displays the scope and limitations of the right to strike in the light of the international human rights treaties and the decisions of their supervisory bodies. The third and the last part adresses Turkish law on the right to strike and discusses its conformity with the international standarts.