Televizyon yayınlarının çocuklara etkisi ve medya denetimi kapsamında simge- sembol uygulamaları
The influence of tv on kids and the sign and symbol applications in the context of media monitoring
- Tez No: 277824
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHAN KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Günümüz dünyasında en çok cevabı aranılan sorulardan biri, Televizyon yayınlarının içerik sorunları'na karşı çocukların nasıl korunacağı? Sorusudur. Bu soruya cevap arayan birçok ülke, yayınlarda aile ve çocuğu uyarıcı ?Simge Ve Semboller? kullanmaya başladı. Bu uygulamaları inceleyen Radyo Televizyon Üst Kurulu, benzer bir sistemi Türkiye'de televizyon yayını yapan yayıncı kuruluşlara tebliğ ederek 2006 yılında uygulamaya koydu.Bu tezde; Televizyon yayınlarının zararlı içerikleri ve `Medya Denetimi' kapsamında `Simge ve Sembol Uygulamaları' incelendi. Bu bağlamda Televizyon ve Çocuk ilişkisi irdelenirken; Türkiye'de uygulanan medya denetimi şekillerine yer verildi.Tezin amacı, ?Akıllı İşaretler? adlı bu yeni sistemin yeterliliğini ya da yetersizliğini sorgulamak, bu noktada çözüm üretilmesine katkıda bulunmak oldu. Araştırmada yöntem olarak, yüz yüze görüşme, anket çalışması, literatür ve arşiv taraması kullanıldı
Özet (Çeviri)
Today one of the questions whose answer is the most sought is ?how the kid?s could be protected against the content problems of TV programs?. Many countries which are searching for an answer started using ?signs and symbols? which warns the family and the kid on TV programs. Inspecting such practices Radio and TV Supreme Council announced a similar system to broadcasters and put it into practice in the year 2006 in Turkey.In this thesis, harmful effects of TV programs and `The Sign and Symbol Applications? which arise as a part of `Media Monitoring? has been discussed. In this context, as the relationship between Kid and TV analyzed Media Monitoring system in Turkey discussed as well.The objective of the thesis is to inquire the adequacy of this new system called ?Intelligent Signs? and contribute to the solution of the problem. The research methods used are interview, public survey and literature and archive scan.