Toplu pazarlık sürecinde yetki tespiti ve karşılaşılan sorunlara yönelik bir yaklaşım
An Approach towards authority fixation and related problems in the process of collective bargaining
  1. Tez No: 51046
  2. Yazar: M. ERŞAN GÖRGÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ADNAN GÜLERMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Sendikal hakların gelişimi, siyasi ve sosyal gelişmelere paralel olarak; bazen biri diğerinin etkisinde, bazen de ekonomik“gelişmelere bağlı olarak birbirinden bağımsız gelişme gösterir. Sanayi Devrimi'nin sonucu, üretime makinanın girmesiyle; insanı ikinci plana alan ve onu üretimin herhangi bir unsurundan farklı görmeyen bir zihniyet meydana gelmiştir. Bu bakımdan insanlar, toplu mücadele fikir ve araçlarını kurtarıcı olarak görmüşler; sonuçta ilk toplu iş sözleşmesi, toplu uyuşmazlık ve grevlerin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Her nekadar ilk toplu uyuşmazlık ve grevler Batı'da görülürken, toplu iş sözleşmesinin ilk belgesi de ülkemiz'de düzenlenmiştir. Bazı haklar ve bunlara dayalı özgürlüklerin insan onuruna yakışır boyutlarda kullanılması amacıyla hazırlanan ”Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi“, ”Avrupa Sosyal Haklar Sözleşmesi“ ve ”Avrupa Birliği Belgeleri“; sendikal ve özellikle toplu iş sözleşmesi haklarının. uluslararası şemsiyelerini oluşturmaktadır. Demokrasinin olmazsa-olmaz prensibi olan ferdi özgürlükler ve örgütlenme hakkı: Türk Hukuku'nda bugünkü durumuna erişmede farklı etki ve düzenlemelerle, adeta dalgalanma dönemleri yaşamıştır. Cumhuriyet öncesi yapılan düzenleme ve kısıtlamalarını, Cumhuriyet sonrası gerçekleştirilen düzenlemelerle; ancak 1960 Anayasası ile Anayasal güvenceye kavuştuğu söylenebilir. 1961 Anayasa'nın öngördüğü düzenleme ışığında, 1963 yılında çıkarılan 275 sayılı Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Lovakt Kanunu; yirmi yıllık uygulama sonunda, yerini 2822 Sayılı Kanun'a bırakmıştır.2822 Sayılı Kanunun getirdiği yenilikler arasında, toplu iş sözleşmesinin ”Kapsam ve Düzeyi" hususuna öncelikle yer verilmiş; daha önce işkolu-işyeri düzeyinde yer alan bu ayırım (257 Sa.Ka.), bu Kanun'da işyeri veya işyerleri (grup) toplu iş sözleşmesi ile işletme toplu iş sözleşmesi olarak ele alınmıştır. Toplu İş sözleşmesi yapma ehliyetine sahip kuruluşları işkolu sendikaları (Îşçi-İşveren) olarak sınırlayan yeni düzenleme (2821 Sa.Ka.) işveren bakımından kendi işyerinde veya işyerlerinde yapılacak toplu iş sözleşmelerinde ilgili işvereni de taraf saymıştır. (2822 Sa.Ka.) Yine aynı Kanun'da ehliyetsizlik ve yetkisizliğin hukuki sonuçlan ve telafi yollan ile itiraz müessesesi de, düzenlemede kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır. Toplu İş Sözleşmesi yapma yetkisi yönünden yeni Kanun'un işçi tarafına yüklediği iki ayrı çoğunluk ve barajın, çalışma ilişiklerinde hakem olma durumunda olan; Çalışma Bakanlığı'nca yayınlanan istatistiklerle birlikte ele alındığında, yetki ihtilaflarının daha az olacağı beklentisini gündeme getirmiştir. Yetki için başvuru, itiraz ve yazışmaların titiz ve günlük takvime bağlanması, ihtilaflar arasında çalışma niyetinde doğmayan; sadece prosedürün sebep olduğu ihtilafların ağırlıklı bir yer teşkil edebileceği kuşkusu, ortaya çıkmış bulunmaktadır. Kanun'un yayınından sonraki üç beş yıl içinde ek düzenlemelerin yapılmış olması ve tarafların bu konudaki taleplerinin henüz sonuçlanamaması;zaman içinde ortaya çıkacak olan aksaklıkların, barışçı yöntemle yeni düzenlemelere kavuşturulması gereğini gümdemde tutmaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Labor unions rights sometimes develop parallel with the interaction of political and social developments and some other times intiependantly depending on economic developments. Following the Industrial Revolution together wiht the introduction of machine, a mentality has developed regarding human beings in the secondary place and putting then in same category with any other means of production. For that reason, people have regarded the ideas and means of collective strugge as a solution and those resulted in the first collective contract for servise, collective disputes and strikes. The first collective disputes and strikes have been seen in the West where as the document about the first collective contract for service has been arranged in our country.“European Human Rights Contract. European Social Rights and European Union Documents”prepared for using these rights and freedoms based on human dignity constitute the international protection of the labor unions rights related to collective contract for service. Individual freedoms and organizational rights which are the“sine qua non”principles of democracy have witnessed periods of fluctuations in reaching today's position İn Turkish law. The regulations and restrictions before“The Republic”were taken under the Constitutional guarantee through the 1960 Constitution and regulations made after“The Republic”. Collective Contract for service, Strike and Lock-out law no 275 legistlaed in 1963 in the light of regulations stated in the 1961 Constitution replaced the law no 2822 twenty years later. inAmong the innovations introduced by the law no 2822, a hing priority has been given to“ Content and Level”of the collective contract for service; and this differentation taken place in the level of department- work place (Law no 275) has been regarded as collective contract for service for work place or places and collective business contract for service for business. The new regulation (law no 2821) Limiting the institutions holding the autharity of collective contract for service as departiment unions (Employer-employee) has regarded the employer in the collective contracts for service as a party (Law no 2822). Legal results, recovering procedures and objectional institution of incapability and having no authority in the same law have been examined in details. Two different majorities and barrages imposed on the labourer by the new law in terms outhority of making colletive contract for service, when examined togerher with published statistics of the Ministry of Labour which is supposed to be an artbitrator in the labour affair, have introduced an expectation that there will be fewer disputes of autphoity. Application for authority, organizing objection and correspondance in accordance with a strict and daily program, a suspicion that disputes are likely to be caused from procedure not from working intention among disputes have appeared. The fact that additional regulations have been done after legislating the law and demands of the parties on this issue have not been met keeps on the agenda the need that the disputes which could be seen within the period of time be solved by peaceful methods. rv