Flütün entonasyon problemi üzerine teknik çalışmalar
Technical studies on the problems of flute intonation
  1. Tez No: 277826
  2. Yazar: EREN COŞKUNER
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. H.HALİT TURGAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tezin içeriği, flütün entonasyon bakımından fiziksel yapısıyla birlikte tarih içindeki gelişimini inceleyerek flütün gayet doğal bir problemi olan entonasyon problemini, yeni sistemler ışığında azda olsa teknik sorunlardan arındırmak üzerinde durmaktır. 4 bölümden oluşan tezin 1.bölümünde flütün fiziksel yapısıyla birlikte kısa tarihçesi anlatılmış, 2.bölümde müzikal sesin oluşumu, özellikleri, flüt akustiği, tampere sistem ve rezonans üzerinde durulmuş, 3.bölümde; flütün entonasyon yapısı ve sistemleri üzerinde anlatılarak çeşitli incelemelerde bulunulmuştur. 4. ve son bölümde armoniklerin entonasyonla olan ilişkisi, flütün armonikler ile akordu ve flütün genel akort sistemi ile ilgili genel bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to clear some technical difficulties considering intonation, which is the natural problem of the flute, in the light of new systems, while analyzing its physical structure and historical development. The thesis consists of four sections. The first section analyzes the physical structure and historical development of the flute. The second section focuses on the production of musical sound and its characteristics, together with flute acoustics. The third section discusses the equal temperament system, flute intonation and flute systems while providing ample exercises. The fourth and final section reviews the relation between harmonics and intonation, while providing general knowledge on tuning the flute by using harmonics on the general tuning system of the flute.