Yargı kararları ışığında idarenin hizmet kusuru nedeniyle sorumluluğunu ortadan kaldıran ve azaltan nedenler üzerine bir inceleme
An examination about the reasons that bring away and decrease administration's responsibility because of fault of service in light of judicial decisions
- Tez No: 277838
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu çalışmanın konusu ?idarenin hizmet kusuru nedeniyle sorumluluğunu ortadan kaldıran ve azaltan nedenlerin incelenmesi? dir. İdare, kamu hizmetini gerektiği şekilde yürütmekle yükümlüdür ve bu yükümlülüğünü kendi bünyesinden veya dış faktörlerden kaynaklı olarak gereği gibi yerine getiremeyebilir. Kamu hizmetinin gerektiği şekilde düzgün yürütülmemesi sonucunda, hizmetten yararlananlar zarara uğrarlar. İdarenin faaliyeti sonucunda meydana gelmiş olan zararlar, idarenin sorumluluğunu (hizmet kusuru-kusursuz sorumluluğu) ve tazmin yükümlülüğünü gündeme getirir. Buna karşın, idari faaliyetten bağımsız olaylar neticesinde meydana gelmiş olan zararlar açısından -birtakım şartların gerçekleşmesi halinde- idarenin tazmin yükümlülüğü söz konusu olmaz.Bu çalışmada, kamu hizmetinin yürütülmesi sırasında, idarenin hizmet kusuru nedeniyle sorumluluğu (bazı durumlarda kusursuz sorumluluğunu) ve aynı zamanda tazmin yükümlülüğünü ortadan kaldıran veya azaltan nedenler ayrıntılı bir şekilde ele alınacaktır. Konu ele alınırken açıklayıcı yöntem ile tümevarım yöntemine başvurulmuş olmakla birlikte, konu önce kavramsal boyutuyla irdelenmiş, ardından konunun daha iyi anlaşılabilmesi için mevzuat hükümleri ve örnek yargı kararlarıyla açıklamalar desteklenmiştir. Bu doğrultuda tezimizin ilk bölümünde genel olarak idarenin sorumluluğu ve hizmet kusuru üzerinde durulacak, bir sonraki bölümde idarenin hizmet kusuru nedeniyle sorumluluğunu ortadan kaldıran ve azaltan nedenlerin teorik temelleri ortaya konmaya çalışılacak ve son olarak sorumluluğu etkileyen nedenlerle ilgili yargı kararlarına yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
This study's topic is that ?an examination about he reasons that bring away and decrease administration's responsibility because of fault of service in light of judicial decisions.? Administration is duly incharge of conducting public service. If administration dosen't fulfil its duty because of themselves or outer factors. Public services aren't duly conducted and the ones who benefit the services, meet with a loss. Losses can consist of either administration's own transaction or action, bring up responsibility of administration (fault of service-faultless responsibility) and liability of compansation or on the other hand, compensation of losses that consist as a result of cases which are unrelated with administration (if some conditions occur) are quite out of question.In this study; during public services are conducted, reasons that bring away responsibility because of administration's fault of service and also liability of compensation will be worked through. While subject is handled, besides explicatory method and inductive method, firstly subjectis examined with it's cognitive extent and then explanations are backed up with examples of dijucation decisions and legislation provisions to be understood better. Accordingly, at first part; responsibility of administration will be dwelled on. At next part; theoric basics of reasons that decrease and bring away responsibility because of adminisration's fault of service, will be tried to be presented and lastly evaluations will be carried out by having judicial decisions, related this reasons that effected the responsibilitiy.