İdarenin sağlık hizmetlerinden doğan kusurlu sorumluluğu
Faulty liability of the administration arising from health services
  1. Tez No: 770823
  2. Yazar: DOĞAN BURAK ŞEKERCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ ŞANLI ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Sağlık hakkı ve yaşam hakkı ile doğrudan bağlantılı bir kamu hizmeti olan sağlık kamu hizmetinin yürütülmesi esnasında idarenin kusuru bulunsun yahut bulunmasın bir zarar meydana gelme potansiyeli oldukça yüksektir. Bu kamu hizmetinin yüksek tehlike ve risk içermesi nedeniyle hangi durumlarda meydana gelen zararların hangi şartlarda istenebileceği hususu ise son derece önemli bir konudur. Kamu hizmetlerinin yürütülmesi esnasında herhangi bir zararın oluşması halinde Anayasanın 125. maddesi uyarınca idarenin meydana getirdiği bu zararları tazmin etmesi gerekmektedir. Kusursuz sorumluluk halleri saklı kalmak üzere idarenin meydana gelen zararlardan sorumlu olması için hizmet kusurunun varlığı gerekir. Hizmet kusuru idarenin teşkilatlanmasında meydana gelen aksaklık ve bozukluklardan kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla hizmet kusuru idarenin kamu hukuku bağlamında sorumluluğunun kaynağı olarak kabul edilmektedir. İdare hukukunda kusurun varlığı halinde kusursuz sorumluluğa gidilmesi mümkün olmayacaktır. Bu nedenle çalışmamızda güncelliğini koruyan idarenin sağlık hizmetlerinden doğan kusurlu sorumluluğu konusu ayrıntılarıyla incelenmeye çalışılacaktır. İdarenin kusur sorumluluğu hususunda mevzuatımızda herhangi bir düzenleme bulunmaması sebebiyle idarenin sağlık hizmetlerinden doğan kusurlu sorumluluğu yargı kararları ışığında ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
During the execution of the health public service, which is a public service directly related to the right to health and the right to life, the potential for damage is quite high, regardless of the fault of the administration. Due to having high danger and risk in this public service, it is an extremely important issue in which cases and under what conditions the damages can be claimed. If any damage occurs during the execution of public services, the administration is bound to compensate for these losses according to Article 125 of the Constitution. The existence of service failure is required for the administration to be responsible for the damages that occur, without prejudice to the cases of strict liability. Service defect can be caused by malfunctions and disorders in the organization of the administration. Therefore, the fault of service is considered as the source of the responsibility of the administration in the context of public law. In the presence of fault in administrative law, it will not be possible to go to strict liability. Hence, in our study, the subject of faulty liability of the administration, which remains up to date, arising from health services will be examined in detail. Since there is no regulation in our legislation regarding the fault liability of the administration, the defective liability of the administration arising from health services will be discussed in the light of judicial decisions.