Aydınların iletişim ortamı olarak eski İstanbul kahvehaneleri
Coffeehouses as communication place of the intellectuals in old İstanbul
  1. Tez No: 277839
  2. Yazar: CEM SÖKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI YAPAR GÖNENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Türkiye coğrafyasındaki ilk örneği 1550'lerin başında dönemin başkenti İstanbul'da görülen kahvehane kurumu bir sosyalleşme alanı olarak Türk toplumunun yaşamına katılmıştır. O döneme kadar gündelik hayatı biçimlendiren ev-cami-çarşı üçlemesine eklenen kahvehaneler kısa sürede benimsenmiş ve yaygınlaşmıştır. Bu yeni sosyalleşme ortamı yaygınlaşmasıyla birlikte farklı türlerini de üretmeye başlamıştır.Çalışmanın başlangıcında kahvehane kurumunun tarihsel gelişimi ve evrimiyle ilgili genel bilgiler verilmiştir. Çalışmanın ana teması olan aydın kahvehaneleri Tanzimat'tan sonra gazete ve dergi gibi süreli yayınlar, yeni eğitim kurumları ve yeni memur-bürokrat tabakanın bir araya gelişiyle oluşan atmosferde karakterini bulmuştur. Bu sebeple çalışmada aydın kahvehanelerinin tarihiyle birlikte bu kahvehanelerin bulunduğu önemli semtlerin Tanzimat'tan bugüne geçirdiği değişim hakkında da bilgi verilmiştir. Çalışmanın yöntemi konuya ilişkin kaynak taraması olmuştur.
Özet (Çeviri)
In the beginnings of 1550s, first instance of the instution of coffee house was seen in the capital city of the age, İstanbul, and joined the life of the Turkish society as a socializing space. Coffee houses which was added to the triology of home-mosque-bazaar that has been shaped the daily life till that time were easily accepted and became widespread.While becoming widespread, this new socializing environment started to produce its different variations. In the introduction part of this work, general information about the historical development and evolution the coffee house intution is given. Coffee houses of the intellectuals found its character within the atmosphere which was constituted by periodicals like newspapers and magazines, new institutions of education and new group of civil servants and bureaucrats. Because of this, information about the change that important host districts have witnessed from Tanzimat period to today is given with the history of the coffee houses of the intellectuals. The methodology of the work is screening of the sources about the subject.