Türkiye'de gerçekleşen uluslararası doğrudan yatırım girişinin İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören şirketlerin hisse senedi performansına etkisi
The effect of foreign direct investments in Turkey on the stock-return performance of the firms listed on the Istanbul Stock Exchange
- Tez No: 277837
- Danışmanlar: PROF. DR. N. HÜLYA TALU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu Tez çalışması, uluslararası doğrudan yatırımların kavramsal ve teorik çerçevesini açıklayarak, Dünya'da ve Türkiye'de uluslararası doğrudan yatırım girişlerinin gelişimi hakkında genel bir bilgi sunarken, esas olarak ?olay çalışması? (event study) yönteminden faydalanarak, 1993-2009 yılları arasında Türkiye'de gerçekleşen uluslararası doğrudan yatırım girişlerinin İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören firmaların hisselerinin getirileri üzerinde yarattığı etkiyi belirlemeyi ve ölçmeyi amaçlayan bir ampirik çalışmayı içermektedir. Uluslararası doğrudan yatırım girişlerine konu 70 olay ve bu olaylara bağlı olarak etkilendiği düşünülen 103 hisse senedi getirileri üzerinde oluşturulan 16 farklı analiz kriteri kapsamında yapılan incelemelerde doğrudan yabancı sermaye girişinin İMKB'de işlem gören şirketlerin hisse senedi getirilerine olası etkisinin kısa bir dönemde (5-12 günlük dönem) olsa olumlu olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This Dissertion which explains the theoretical and conceptual framework of the foreign direct investment and also provides a general information regarding its development in the entire World and in Turkey, essentially contains an emprical study that aims to determine and measure the effect of foreign direct investments between the years of 1993 and 2009 (realized in Turkey) on the stock returns of the firms listed on the Istanbul Stock Exchange by using the econometric methodology of ?event study?. Analyzing 70 events related to the foreign direct investments and the returns of 103 stocks in connection with these events, with consideration of 16 different analysis criteria, it has been found that the foreign direct investment has a possible positive effect on the firms? stock returns for a short term (5 to 12 day period) following its realization.