Hidrokarbon nakil hatlarının geçiş ve terminal ülkesi olarak Türkiye: Tehditler ve fırsatlar
Turkey, transition and terminal country of hydrocarbon pipelines: Threats and opportunities
- Tez No: 277840
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET K. HAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Uluslararası İlişkiler, Economics, Energy, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Orta Asya ve güney Kafkasya'nın enerji kaynakları Sovyetlerin 1991'de dağılmasıyla dış dünyanın ilgisine açılır. Yeni konjonktürde, bu kaynakların hangi güzergâhı izleyerek dünyaya ulaşacağı en önemli gündem maddelerinden biri olur. Tüm diğer aktörler gibi Ankara da bölgeye olan ilgisini gösterir. Türkiye'nin önerisi Anadolu'dan geçip Akdeniz'e ulaşan bir petrol boru hattıdır. Bu hattın (BTC) gerçekleşmesi yönünde kuvvetli adımların atılması bazı hatların (BTE) önünü açar, diğer bazılarının (ITGI, Nabucco) önündeki psikolojik engelin kalkmasına neden olur. Türkiye'nin doğu ve güneyindeki enerji zengini ülkelerin kaynaklarını kendi topraklarından dünya pazarlarına ulaştırma, bu ülkeler ile batısındaki enerji ihtiyacı içindeki ülkeler arasında bir enerji köprüsü, transit ülke olma politikası 90'lardan itibaren bir devlet siyasasıdır. Çalışmamızda 90'ların başından itibaren bu amaçla neler yapıldığını örnek hatlar yoluyla işlemeye ve Türkiye'nin rakiplerini, ortaklarını, avantajlarını, önündeki engelleri göstermeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
The South Caucasus and Central Asia's energy resources were brought to the attention of the outside world after the Soviet Union dissolved in 1991. In the new conjuncture, one of the most important agenda items is that which route will be chosed to send these resources to the world. Like all the other actors, Ankara shows its interest to the region. Turkey?s proposal is an oil pipeline starting from the Caspian Region passing through Anatolia to the Mediterranean. Important steps taken for the realization of this pipeline (BTC) pave the way for some other lines (BTE) and removes some obstacles which stand in front of the construction of other lines such as ITGI, Nabucco. Since the 1990s, It has been a state policy to market Turkey's energy-rich neighbor countries? resources via its own territory to the world and to be an energy bridge while bounding these countries with the energy-hungry Western countries by pipelines. In our study, we examine pipelines that were made fort his purpose and attempt to show Turkey's competitors, partners, benefits, and barriers in front of him.