Yabancı dil olarak Türkçe öğretim sürecinde mecazlar
Tropes used in the process of teaching Turkish as a foreign language
- Tez No: 277841
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ KOCASAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Yabancı dil öğrenimi, her geçen gün daha da önem kazanmaktadır. Bunda elbette dünyadaki hızlı gelişim ve değişim çok etkili olmuştur. Kültürler arası iletişim ve etkileşimde yabancı dil öğrenimi ayrı bir önem taşımaktadır. Buna bağlı olarak Türkçenin yabancılara öğretilmesi de son yıllarda ciddi bir şekilde ele alınmaktadır. Yabancı dil öğrenenler, öğrenme süreci içinde bazı zorluklarla karşılaşmaktadırlar. Bunlardan biri de mecazlardır. Bu tez çalışmasında, Ankara Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Dil Araştırma ve Uygulama Merkezi (TÖMER)'nde Yabancılara Türkçe öğretilirken kullanılan YENİ HİTİT 1-2-3 kitaplarında yer alan metinlerdeki mecazların kullanılma sıklığı ve ünite seviyelerine uygunluğu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
It?s getting more and more important to learn English nowadays. It?s because the world is changing and growing rapidly, and learning a foreign language has great importance in intercultural interaction and communication. Therefore, teaching Turkish to foreign people has been considered seriously vital in the recent years. But, people learning Turkish have some difficulties in this process. One of these difficulties is that the tropes in the Turkish language. In this thesis, the tropes have been examined, which were mentioned in the books titled ?New Hitit 1-2-3? used in Ankara University; Research and Implementation Center for the Turkish Language and the Foreign Languages, on the basis of their frequency and relevance to the unit levels.