Babasını öldürmüş ya da öldürmeye teşebbüs etmiş şizofrenlerin ruhsal yönden değerlendirilmesi
The psychological evaluation of schizophrenic patients who murdered or attempted to murder their fathers
- Tez No: 277855
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİKA TUNABOYLU İKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada babasını öldürmüş ya da öldürmeye teşebbüs etmiş şizofrenlerin ruhsal dünyaları, projektif bir yöntem olan Rorschach Testi aracılığıyla psikanalitik olarak incelenmiştir. Öncelikle ruhsal yapılanmaları, nesne ilişkileri, fallik otorite karşısında aldıkları konum, dürtülerini nasıl düzenledikleri üzerinde durulmuştur. Bu çalışmaya yatarak tedavi gören ya da tedavi sonrası ayaktan izlemi sürdürülen, işlediği suça yönelik ceza sorumluluğu olmayan 12 erkek şizofreni hastası dahil edilmiştir. Özellikle seçilmiş olmamakla beraber, hastaların tamamının tanısı paranoid şizofrenidir. Çalışmayı kabul eden hastalara, sosyodemografik bilgileri, suç ve hastalık özellikleri ile ilgili sorular sorulmuş, ardından yarı yapılandırılmış psikanalitik yönelimli bir ön görüşme yapılmış ve sonrasında Rorschach Testi uygulanmıştır. Yapılan projektif testin sonuçları Fransız Okulu'na özgü içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Ön görüşmeler incelendiğinde babayla kurulan ilişkideki yetersizliklerin ve ilişkinin sadistik doğasının paranoid süreçleri olumsuz yönde etkilediği görülmektedir. Hastaların test protokollerinin sonuçları incelendiğinde ise perseküsyon ve parçalanma endişesinin yoğun olduğu, uyarı kalkanlarının yetersiz kaldığı, sadistik ve saldırgan yanıtların fazla olduğu görülmüştür. Bu bulgular erken dönem anne çocuk ilişkisinde, annenin kapsayıcı işlevindeki yetersizliği ve ölüm dürtüsünün yıkıcılığını ortaya koymaktadır. Ayrıca protokollerde, erkek kimliğine karşı korku ve reddedici bir tutum ve de kadınsı yönde bir özdeşim dikkati çekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the psychological worlds of schizophrenic patients who murdered or attempted to murder their fathers were psychoanalytically investigated with Rorschach Test, which is a projective method. Initially, the psychic structurings and object relations of the patients, their positioning while facing the phallic authority and how they regulate their drives were emphasized. 12 male inpatient or outpatient schizophrenic patients voluntarily attended to this study. These patients did not have any criminal responsibility due to the crimes that they commited. All of the subjects were diagnosed as paranoid schizophrenia even though it was not a particularly preferred subject property. Patients were asked about their sociodemographical backgrounds, their crime and criminal backgrounds and the history of their psychiatric illness. Later on, a semi structured and psychoanalytically oriented interview was held and finally Rorshach Test was executed. The results of the projective test was evaluated by French School which has a unique method for content analysis. After the analysis of the pre-interviews, it was demonstrated that the inadequacies in the relationship established with the father and the sadistic nature of this relationship affected the paranoid processes adversely. The test protocols of the patients revealed that the subjects were dominated by persecution and fragmentation, their warning shields were dysfunctional and they had many sadistic and aggressive responses. This result exposes the deficiency in the containing function of the mother in the early mother-infant relationship. Moreover, fear and rejective attitude towards the male identity and a tendency to a feminine identification in the test protocols attract attention.