Sehî Bey Dîvânı(inceleme-metin)
Sehî Bey Dîvâni(inceleme-metin)
  1. Tez No: 277856
  2. Yazar: MÜSLÜM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 404
Özet
Bu çalışmanın konusu XVI. yüzyıl şairlerinden olan Sehî Bey'in elde mevcut iki eserinden biri olan Divanı ve Divanı'nın incelenmesidir. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde Sehî Bey'in hayatı, eserleri, üslübu hakkında bilgiler verilmiş, divanında ve tezkiresinde üstadım diye bahsettiği Necâtî Bey'le münasebetleri açıklanmış, iki şairin şiilerinin karşılaştırılmasına yer verilmiştir.Divanın ikinci bölümünde divan, içerik özellikleri açısından incelenmiştir. Bu bölümde metinden çıkan verilere göre dini öğeler, kişiler, edebi kavramlar, divanda işlenen en sık konular incelenmiştir. İncelemede kısmi olarak Mehmet Çavuşoğlu tarafından hazılanan Necâtî Bey Divanı'nın örnek alınmıştır. Divanından hareketle hangi şairlerden etkilendiği edebi üslubu tespit edilmeye çalışılmıştır.Divanın son bölümünde Divanın günümüz alfabesine aktarılmıştır. Divandaki farsça kasideler, mülemmalar asli yazılışları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the Dîvan of the XVI. century poet Sehî Bey, which is one of his two available works, and its analysis. The study consists of three sections:In the first section information has been provided on the biography, works and style of Sehî Bey; his relationship with Necâtî Bey, about whom he talks as his master in his Dîvan and Tezkire, have been explained and the poetry of the two poets have been compared.In the second section the Dîvan has been analysed in view of its contentual properties. Here, on the basis of the data acquired from the Dîvan, religious elements, persons, literary concepts and the subjects most frequently handled in the Dîvan have been reviewed. The review has been partly based on the example of Necâtî Bey Dîvânı, edited by Mehmet Çavuşoğlu. Taking his Dîvan as the pivotal point, the literary style and the influences of the poet have been attmpted to determine.In the final section the text of the Dîvan has been romanized. However, the qasides in Persian and the multi-lingual poems have been left intact in their original orthography.