Hanoğlu Tepesi (Giresun Dağları) ve çevresinin bitki örtüsü
The plant cover in and around Hanoglu Hill (Giresun Mountains)
- Tez No: 277858
 - Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU GÜNGÖRDÜ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Coğrafya, Geography
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 112
Özet
Hanoğlu Tepesi, Giresun dağlarının güneybatı kesiminde yer alır. İdari bakımdan Sivas ilinin Suşehri ilçesine bağlıdır. Bu çalışmada, Hanoğlu Tepesi ve çevresinin bitki örtüsünün incelenmesi amaçlanmıştır.Çalışmada öncelikle İTÜ'den sahanın topoğrafya haritaları temin edilmiştir. Yetişme şartlarının en önemli unsurunu teşkil eden iklimle ilgili veriler Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden temin edilmiş ve iklimle ilgili doğru sonuçlara ulaşmak için mümkün olduğu kadar uzun yıllık rasatlar kullanılmıştır.Bitkilerin dağılış haritasının hazırlanması için Tatar Orman İşletme Şefliğinden sahaya ait 1/25.000 ölçekli amenajman haritaları temin edilmiş ve bitki cinslerinin sınırları kabaca belirlenmiştir. Ağaç cinsleri ve türlerinin ayrımında araziden toplanan ve teşhisleri İ.Ü. Orman Fakültesinin ilgili bölümünce yapılan bitki numuneleri esas alınmıştır.Araştırma sahasında deniz tesirine yakın, yarı nemli iklim tipi görülmektedir. İklime bağlı olarak, kahverengi orman toprakları sahada geniş yer kaplamaktadır. Bu ekolojik şartların şekillendirdiği sahamızda sarıçam hakim tür olup, sarıçam hakimiyetindeki ormanların içine yer yer göknarlar karışmaktadır. Meşe ormanları ise daha çok yerleşmelerin bulunduğu güney kesiminde parçalar halinde yer almakta, sarıçam ve göknar ormanlarını güneyden çevrelemektedir.
Özet (Çeviri)
Hanoglu Hill is located in the southwestern part of Giresun Mountains. Administratively, it belongs to Susehri, a district of Sivas. The aim is to study the plant cover of Hanoglu Hill and vicinity.First of all, in the study topographic maps of the area was obtained from ITU. Climate-related data, which constitute the most important element of the growth conditions, was obtained from the Turkish State Meteorological Service and the observation period was kept as long as possible in order to get correct results about climate.For the preparation of plant distribution map, 1/25.000 scale maps of the area were provided from the Tatar forest management and the boundaries of plant species were roughly determined. Plants samples collected from the area and identified by the relevant department of the Faculty of Forestry at Istanbul University were mainly used for the determination of the plant category and kind.In the study area, semi-humid climate influenced by the sea is seen. Depending on the climate, brown forest soil covers a big part of the area. Pinus sylvestris is the prevailing kind in the area shaped by these ecological conditions and Abies are seen in some part of Pinus sylvestris dominated forests. Oak forests are mostly located in the southern part, where people live and surround the Pinus sylvestris and Abies forests from the south.