Türkiye'de finansal piyasaların içerisinde Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası'nın etkinliği
The efficiency of the Turkish Futures & Options Exchange in the Turkish financial markets
  1. Tez No: 277861
  2. Yazar: GÜRSEL ARACAGÖK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Sermaye piyasaları, kıt bulunur bir kaynak olan sermayenin en verimli kullanılabileceği alanlara kanalize edilmesinde kilit bir rol oynarlar. Büyüme ve kalkınma süreçlerine damgasını vuran temel faktör sermaye piyasalarının etkinlik dereceleridir. Etkin çalışan bir menkul kıymetler borsasında menkul kıymet fiyatlarının altlarında yatan varlıkların değerlerini tam olarak yansıtıyor olmaları gerekir ki sermayenin sadece hak eden şirketlere doğru tahsisinin önü açılabilmiş olsun.Bu çalışmada sermaye piyasalarının etkinliğinde rol oynayan önemli unsurlardan biri olan likidite kriterinden yola çıkılarak Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası'nda işlem gören menkul kıymetlerin ilgili spot piyasalar açısından birer gösterge (benchmark) piyasa olup olmadıkları araştırılacaktır. Likiditenin fiyat istikrarı ve işlem süresi gibi diğer iki boyutundan ziyade işlem hacmi boyutu üzerinden ampirik bir analizle sonuca ulaşılmaya ve VOB piyasalarından hangilerinin spot piyasaların etkinliğine katkıda bulunduğu tesbit edilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
During the allocation process of capital which is a very scarce source, to the best efficient and effective areas, capital markets play a dramatically important key role. The efficiency levels of the capital markets are the basic drivers behind the growth and development periods. The prices of securities in an efficient securities market should so reflect the values of underlying assets that only the deserving companies could be able to access it.In this research, by considering the liquidity criteria is one of the most important components in the efficiency of capital markets, the quantitative correlation between the volumes of the securities listed in Turkish Derivatives Market (VOB) and related spot markets will be analyzed. Only the transaction volume dimension of the liquidity will be considered and we will try finding an answer to the question of which of the VOB markets contribute to the efficienciency of related spot market.