Bir yönetim ve kontrol aracı olarak transfer fiyatlaması
Transfer pricing as a management and control tool
- Tez No: 277862
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ÜLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Çok bölümlü işletmelerde, mal ve hizmetlerin bölümler arası transferine oldukça sık rastlanır. Bölümler arasında gerçekleşen mal ve hizmet transferlerinde uygulanan fiyat, satan bölüm için kâr, satın alan bölüm için maliyet anlamına gelir. Transfer edilen mal ve hizmet için en uygun fiyatın seçilmesi, bölümlerin kârlılığı ve performansları değerlendirilirken önem kazanır. İşletme bölümlerinin ve işletmenin genel performansını artıracak şekilde oluşturulan transfer fiyatı, bir yönetim kontrol aracı olarak sorumluluk merkezi yöneticisinin aldığı kararların sonuçlarını ölçme olanağı sağlamaktadır. Çalışmada, transfer fiyatlaması bir yönetim ve kontrol aracı olarak değerlendirilmiş ve muhasebe yöneticilerinin transfer fiyatlaması hakkındaki görüşleri anket yöntemiyle incelenmiştir. Anket verilerinden hareketle, transfer fiyatının bölüm performanslarının ölçümünde önemi ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within a business firm with multiple divisions, goods and services are frequently transferred from one division to another. The transfer price is a revenue for the selling division and cost for the buying division. İt is important to choose a correct transfer price when evaluating the performance and profitability of the business units and firm. Transfer price, which is set to maximize the performance of business units and firm, provide to evaluate the results of the decisions taken by responsibility center managers as an managemet control tool. In this study, transfer pricing is interpreted as a management control tool and accountant managers? opinions about transfer pricing are researched via a questionnaire. In lights of findings provided by the questionnaire, the importance of transfer price on evaluating the performance of business units is tried to explain.