Teknolojik değişim ve hegemonya döngüsü : Dünya ekonomisinde Türkiye'nin değişen rolü
Technological change and hegemony cycle : Changing role of Turkey in world economy
  1. Tez No: 277863
  2. Yazar: ŞADİ ARDA AKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DÜNDAR MURAT DEMİRÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
1970'lerin popüler konularından olan hakimiyet çevrimleri 2008 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde başlayan ve tüm dünyaya yayılan ekonomik krizle birlikte yeniden popüler hale gelmiştir. Goldstein, Wallerstein'in Dünya Sistemi Teorisi'nin ışığında Hakimiyet Çevrimlerini tanımlamıştır. Bu çalışmanın konusu hakimiyet çevrimleri ile ilgili akademik kökenin açıklanmaya çalışılması ve Türkiye'nin yaşadığı değişimle beraber gelecekteki rolünün incelenmesidir.Bu çalışmada uluslar arası siyasi iktisadın temel ilgi alanlarından birisi olan hakimiyet çevrimleri konusu ele alınarak ilgili kavramlar, çevrim göstergeleri ve çevrimlerle ilgili çalışmalar incelenmiş ve bunlara dayanarak Türkiye'nin gelecekteki rolü ile ilgili bir öngörüde bulunulmuştur.Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çevrimlerin tanımı, çevrimle ilgili kavramlar ve göstergeleri incelenmiştir. İkinci bölümde, Türkiye'nin kapitalistleşme süreci anlatılmıştır. Üçüncü bölümde de dış ticaret ve ana üretim kollarının GSYİH içindeki paylarını gösteren veriler incelenerek, Türkiye'nin küreselleşen dünyaya entegre olma süreci işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hegemony Cycles which are popular issues in 1970s become significant after economic crisis in USA in 2008.Goldstein defined his hehemony cycles approach based on Wallerstein?s World System Theory. Theme of this study is the explanation of academic roots of hegemony cycles and the changing role of Turkey in the world economy.The main focus of this study is to deal with hegemony cycles as one of fundumental concern of international politic economics with its related literature and concept, cycle indicators and the corrective actions taken. Also on the basis of them some predictal studies are made about future role of Turkey.The document has three parts: In the first chapter covers the definition of cycles, cycle and indicators related concepts are examined. The second chapter describes the process of Turkey's capitalization. Finally; the third chapter covers examined data which are the main production sections and foreign trade in GDP and the process of being integrated into the globalized world of Turkey.