Seyahat acentalarının bakış açısıyla Tataristan'daki iç turizm talebinin değerlendirilmesi
Evaluation of demand for the domestic tourism in Tatarstan from the view of travel agencies
  1. Tez No: 277878
  2. Yazar: VİCTORİA PROKOFYEVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUNA MUĞAN-ERTUĞRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu tezde Tataristan'da turizmin tarihsel gelişimi ile bugünkü durumu ve Rusya turizm sektöründe Tataristan turizminin yeri incelenmiş ve turizmin geliştirilmesi konusunda yapılabilecekler üzerinde durulmuştur. Özellikle son zamanlarda turizm konusunda çok ilgi çeken Tataristan'ın turizm potansiyeli ele alınarak, burada iç turizmin bölge ekonomisine, insanların sosyal yaşamlarına ve çevresel açıdan ne gibi pozitif ve negatif etkilere neden olabileceği araştırılmıştır. Çalışmada İç turizm alanında uzmanlaşmış seyahat acentelerinin iç turizme bakış açılarını inceleyip Tataristan'ın turizm potansiyeli incelenmiş ve bölgesel kalkınma için doğal ve kültürel kaynaklarının nasıl kullanılabileceği araştırılmıştır.Araştırmanın ana konusunu Tataristan'ın doğal özellikleri, iklimi ve tarihsel gelişimi, günümüz turizm arz ve talebi, geçmiş yılların da tecrübesi göz önünde bulundurularak iç turizmin bu bölgedeki potansiyelinin ölçülmesi oluşturmaktadır.İç turizm alanında uzmanlaşmış seyahat acentelerinin iç turizme bakış açılarını anlayabilmek için Tataristan'da Kazan, Naberejnıye Çelnı, Yelabuga ve Nijnekamsk şehirlerde anketler yapılmıştır. Son bölümde, yapılan anket çalışmasının sonuçları ile seyahat acentelerinin konuya ilişkin bakış açıları açıklanmaktadır.Tataristan Cumhuriyeti'ndeki turizm sektörünün güçlü ve zayıf yönleri ile fırsat ve tehditlerinin belirlenmesine yönelik SWOT analizi ve TOWS matrisi yapılmıştır. Bu analiz sonucunda elde edilen veri ve bilgiler ışığında iç turizmin gelişimi için önerilerde bulunulmuştur.Çalışma sonucunda, seyahat acentelerinin bölgede iç turizmin gelişimine olumlu baktıkları ve Tataristan'da turizmin gelişimi için gerekli olan yeterli turistik potansiyelin bulunduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis we studied the history of development and the actual condition of tourism in Tatarstan, the position of Tatarstan?s tourism within Russian tourism industry and focused on what can be done to improve the development of tourism. We investigated possible positive and negative impacts of the domestic tourism on the region?s economy, people?s social lives and environment, by considering the tourism potential of Tatarstan, which recently proved to attract a lot of attention of tourists. Furthermore, we examined the tourism potential of Tatarstan and analyzed in what way the natural and cultural resources can be used for the regional development.The main issue of this research is formed by the following: the natural resources of Tatarstan, its climate and historical development, recent tourism supply and demand, measurement of the tourism potential of the region based on past experiences.In order to understand the viewpoint on the domestic tourism of travel agencies, which have became experienced in domestic tourism, a survey was performed in the cities of Tatarstan: Kazan, Naberezhnye Chelny, Yelabuga and Nizhnekamsk. Results of the survey and the viewpoints of agencies are explained in the final part of the thesis.In order to determine the strengths, weaknesses, opportunities and threats of the tourism sector of Tatarstan we performed SWOT analysis and constructed TOWS matrix. Using the data and information obtained from the results of this analysis some suggestions for the tourism development are stated.At the end of this study it is seen that the travel agencies are looking positively on the development of the domestic tourism in the region and there is enough tourism potential which is needed for the tourism development in Tatarstan.