İhsan Oktay Anar romanlarında bilim-teknik
Science and technology in İhsan Oktay Anar's novels
- Tez No: 277879
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 342
Özet
Çalışmamızda İhsan Oktay Anar'ın romanlarında önemli bir yer tutan bilim ve teknik öğeleri incelenmiştir.1980 sonrası artık dünya ölçütlerinde eserlerini vermeye başlayan postmodern Türk edebiyatında kendine özgü üslubuyla çağdaşlarından çok ayrı bir yer edinen İhsan Oktay Anar, kendini belli bir sanat akımı veya ideolojiyle kısıtlamaksızın sanatsal haz için eser veren bir yazardır. Doğulu ve Batılı kaynaklardan, modern anlatı tekniklerinden faydalanan yazar romanlarında hem biçim hem içerikte çoğulcu bir estetik takip etmiştir. Güzel sanatlar, din, mitoloji, halk hikâyeleri gibi çok farklı içerik unsurlarına eserlerinde yer veren yazarın en başta gelen konularından biri de bilim ve tekniktir. Bilimsel ve teknik öğeler, tarihsel üstkurmaca biçim ve felsefî-fantastik içerikle kaleme alınan bu romanlarda bilimsel bir bağlamdan çıkıp zengin birer metafora dönüşmüştür.Tezin ilk bölümünde bilim ve tekniğin çağlar boyunca gelişimi ve insanlık tarihi içindeki yeri incelenmiştir. İkinci bölümü bilim ve tekniğin romansanatı ve buna bağlı olarak edebiyatla ilişkisi teşkil etmiştir. Üçüncü bölümde İhsan Oktay Anar'ın eserlerindeki çoğulcu söylemde bilim ve tekniğin yansıması ortaya konmuş, aynı bölümün alt başlıklarında ise, yayım sırasıyla, yazara ait eserlerde bilim ve teknik öğelerine yer verilmiştir.İhsan Oktay Anar romanlarında bilimsel ve teknik öğelerin bilimkurgu romanlarından farklı bir içerik unsuru olarak kullanıldığını ve çoğulculuk bağlamında anlam zenginlikleri doğurduğunu ortaya koymak amacıyla hazırlanan tezin sonuç bölümünde genel bir değerlendirme yapılmış, bibliyografyada yararlanılan kaynaklar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the constituents of science and technology in Ihsan Oktay Anar?s novels in terms of context and style.İhsan Oktay Anar, who has gained a very distinguished place among his contemporaries with his unique style in Turkish Literature, which started to give its first universal works after 1980s, is an author without any restrictions of any art movements and ideologies. He, based on his own statements, only writes for artistic taste. The writer, who makes use of Eastern and Western sources, modern narrative methods, follows a pluralist aesthetic both in style and content. Science and technology are one of the top priority subjects of the writer, who uses a variety of contents such as fine arts, religion, mythology, and folk tales in his works. Each of the scientific and technical constituents changes into rich metaphors from their original scientific context in these works, which are formed with a historical-metafiction style and a philosophical-fantastic content.The first part of this study looks into the place of science and technology in the terms historical and social background. Second part includes the relation of science and technology with art of novel and thus, literature. In the third part, the scientific view of the writer and its reflections in his works are discussed, and furthermore, the scientific and technical elements in the works of writer are presented.This study aims establish that elements of science and technology, as a matter of content, are used in a different way from science-fiction novels and that they create rich metaphors through a pluralist approach. In the conclusion, there is a general evaluation of the study and the sources used are stated in the Bibliography.