Dışa açıldıktan sonra Çin finans sektörünün gelişimi
Chinese financial sector devolepment after of foreign expansion
  1. Tez No: 277889
  2. Yazar: ABABAIKELI ZUMULAITI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞÜKRÜ TEKBAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çin Ekonomisi 1978 yılındaki dışa açılması ve uyguladığı reformlardan sonra hızla gelişme kaydetmiştir. Ekonomik büyümenin en önemli gereksinmeleri olan finansman finans sektörü kanalıyla sağlanmaktadır. Finans sektörün kalkınması ülke ekonomisinin büyümemesinde hayatı önem taşımaktadır. Bu tezde, hızlıyla gelişmekte olan Çin'in 1978' den sonraki reformlar, politikalar, finans sektörünün yapısı ve gelişimini araştırmak Çin finans sektörünün Çin ekonomisindeki önemini ortaya çıkarmak amaçlamaktadır.Bu tez üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Çin halk cumhuriyetinin genel ekonomik durumu incelenmiştir. İkinci bölümde ise Çin'in finansal yapısı, bankalar, sigorta şirketleri ve Çin' deki denetleme komisyonu kısaca açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise, dışa açıldıktan sonraki Çin finans sektörünün gelişmesi incelenmeye çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
Since the initiation of economic reforms in 1978, China has become one of the world?s fastest-growing economies. Financing which is the most important component in economic growth is maintained through the financial sector. Therefore, there is very strong connection between economic growth and financial sector. This thesis aims to find out the role of financial sector in china`s economic growth by studying reforms, policies, structure and development financial sector after 1978.This thesis consists of three main chapters. In the first chapter, it is generally examined the economic situation of the people's republic of China. In the second chapter, tried to give brief introduction for structure of china`s financial sector such as banking, insurance companies, financial market regulatory institutions and capital market. In third and last chapter, examined the development of financial sector since opened up its door to the world.