Ertuğrul Batığı'ndan ele geçirilen malzemelerin konservasyonu
Conservation of artifacts from Ertuğrul Shipwreck
- Tez No: 277890
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK KOCABAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Arkeoloji, Archeology
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Koruma-Yenileme ve Restorasyon Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez çalışmasına kaynaklık eden organik ve inorganik malzemeler 19. yüzyılın sonlarında, Japonya'nın doğusunda yer alan Kuşhimato yakınlarındaki Oshima adası açıklarında talihsiz bir kaza sonucu tarihe geçen Ertuğrul Fırkateyni'nden ele geçirilmiştir ve malzemelerin kazı sırası ve sonrasında ise gerekli olan konservasyon uygulamalarına devam edilmiştir.Tez çalışması kapsamında , 2007 yılı yüzey araştırması ve 2008 yılında gerçekleştirilen ilk kazı çalışmaları sırasında, gün ışığına çıkartılan fırkateyne ve geminin cephanesine ait çeşitli parçalar ile gemide bulunanların günlük ihtiyaçlarını karşılamada kullanılan malzemelere ait parçalar üzerinde gerçekleştirilen korumaya yönelik uygulamalar, bu uygulamaların aşamaları, eserler üzerinde görülen bozulma türleri ve nedenleri ile uygulamalar sırasında karşılaşılan durumlar konu olarak alınmıştır.Sualtından ele geçirilen organik ve inorganik malzemelerin konservasyon uygulamaları uzun bir zaman ve sabır gerektiren çalışmalardır. Bu tür malzemlerde arındırma işlemi konservasyon uyuglamasının önemli bir bölümünü oluşturur. Eserin yapısı, boyutları ve sualtında geçirdiği sürelere göre değişen bir süreç gerektirir. Özellikle organik malzemeler arındırma işlemi sırasında bakteri ve mantar oluşumu için uygun bir yapıya sahip olduğu için üzerinde titzlik ile çalışma gerektiren malzemelerdir.Konservasyon çalışması sırasında malzemenin türü, üzerinde yer alan bozulma ve buluntu anındaki durumu çok iyi tepit edilmeli ve konservasyon uygulamasına bu veriler ışığında bir çalışma programı belirlendikten sonra başlanılmalıdır. Konservasyon uyuglaması için kullanılan aletlerin kalibrasyonunun düzenli aralıklar ile yapılması ise; yapılacak olan ölçümlerin sağlıklı olması açısından da önem arz etmektedir. Bu çalışmaya kaynaklık eden malzemeler üzerinde ne tür bozulmalar görüldüğü,her bir malzeme türü üzerinde korumaya yönelik ne tür önlemler alındığı gibi konular örnek raporlar ile detaylı bir şekilde açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Archeology, probably the first discipline which should recur to mind when trying to find a meaning the level which humanity has arrived. Although the methods it uses and its working conditions make it separeted from land archeology, underwater archeology, is a very important part of this discipline. Each piece which embraces sunlight thanks to archeological works are keys to illuminate the past. Here, applications of ?conservation? take part in protecting and strengthning these pieces. Eventhough archeologic works aim before all else reaching to illuminating information about past by using those materials which are emerged thanks to excavations, its other priority is to take pains to transfer them to next generations. That is why the applications of conservation take a big role in every step of archeological excavations.The first part of this study includes information about Ertuğrul Frigate from which the materials which are subject to this study are removed with excavation and about political state of that period.In the second part information about the Excavation of Ertuğrul Frigate , also survey season of 2007 and excavation Works at 2008 January and February. Third part of the thesis has informations about Institute of Nautical Archaeology at Bodrum, conservation of marine artifacts , analyz results, conservation reports of objects from Ertuğrul Frigate.