Az gelişmiş ülkelerde kalkınmayı etkileyen faktörler ve eğitimin kalkınma üzerindeki etkileri
Factors affecting development in least developed countries and the effects of education on development
  1. Tez No: 277891
  2. Yazar: TUĞÇE TEZEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUNA MUĞAN ERTUĞRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Economics, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Kalkınma, günümüzde iktisat yazınının en önemli konularından birisidir. Az gelişmiş ülkelerde kalkınmanın gerçekleştirilebilmesi için çeşitli politikalar geliştirilmekte ve uygulanmaya çalışılmaktadır. Bu süreç içerisinde, kalkınmayı tetikleyen faktörler araştırılmaktadır. Kalkınma; iktisat başta olmak üzere, birçok bilim dalı ile yakından ilişkili bir olgudur. Çeşitli faktörlerin kalkınma ile ne derece ilişki içerisinde olduğunun ortaya konması, kalkınmanın gerçekleştirilmesi yönünde atılacak adımlara ışık tutacağı için oldukça önem arz etmektedir. Eğitim olgusunun da, kalkınma üzerinde pozitif yönlü bir etkisi olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada da, eğitimin kalkınma üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bunun için, örnek ülke olarak seçilen Hindistan'a ait kişi başına reel gayri safi yurtiçi hâsıla ile eğitimin göstergeleri olarak kabul edilen ilköğretim, ortaöğretim ve yükseköğretim öğrenci sayıları arasındaki ilişki; 1970?2008 yılları için incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Development is one of the major issues in the contemporary economics literature. Various policies are built up and tried to be implemented to achieve development in underdeveloped countries. The factors triggering the development throughout this process are explored. Development is a phenomenon closely related to many disciplines, primarily economics. Determination of the degree of relations between the development and multifarious factors is of great significance in terms of illuminating the steps to be taken for the attainment to development. The phenomenon of education is also considered to have a positive effect on the development. In this study, the impact of education on the development has also been analyzed. For this, in India, as selected example country, the relationship between per capita real gross domestic product and the number of students in primary, secondary and tertiary education adopted as the indicators of education has been reviewed for the years 1970?2008.