İnsan kaynakları yönetiminin etik boyutu ve konuya ilişkin bir araştırma
The ethical dimension of human resources management and a research related to the topic
  1. Tez No: 277893
  2. Yazar: SERKAN ULUBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. V. LALE TÜZÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, çalışanların genel iş etiği algısı, insan kaynakları işlevlerine ilişkin iş etiği algısı ve bu algıların demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemeye çalışmaktır.Çalışma giriş ve sonuç bölümleri dışında üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde etik ve etikle ilişkili kavramlar ele alınmıştır. İkinci bölümde; iş etiği, iş ahlakı kavramları, iş etiğinin tarihsel gelişimi ve insan kaynakları işlevleri ile iş etiği arasındaki ilişki incelenmiştir.Üçüncü bölümde ise sigortacılık sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın İstanbul genel merkezinde görev yapan 144 çalışan üzerinde bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre genel iş etiği algısı ve insan kaynakları işlevlerine ilişkin iş etiği algısı arasında pozitif yönde bir güçlü bir ilişki saptanmıştır. Buna ek olarak genel iş etiği algısı ile insan kaynakları işlevlerinin tamamına ilişkin iş etiği algısı cinsiyete göre farklılık göstermekte, insan kaynakları yönetiminin yasal boyutuna yönelik iş etiği algısı da eğitim durumuna göre değişkenlik sergilemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to try to determine the sense of employees job ethics, job ethics related to the functions of human resources and if these senses differ according to their demographical variables.The study consists of three parts except introduction and conclusion parts. In the first part, ethics and consepts concerning athics and handled. In the second part, the relationship among job ethics, the historical development of job ethics and functions of human resources are examined.In the third part, there had been an investigation over 144 employees working in a firm?s İstanbul head Office which is active in insurance sector. According to the acquiered results, a strong relationship is established between the sense of general job ethics and the sense of job ethics related to the functions of human resources in a positive way. In addition to this, the sense of general job ethics and the job ethics of the roles of human resources almost of differ due the gender, the sense of job ethics of human resources management in a legal way shows variability according to their education.