Coğrafi temelli bölümlendirilmiş organizasyon yapılarında; personel güçlendirmenin karar hızına etkisi ve uygulamaya ilişkin bir örnek
The impact of empowerment on decision speed in geographically diversified organizational structures and a research
- Tez No: 277905
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ÜLGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Günümüzde, işletmeler çoğunlukla değişim hızı yüksek çevrelerde faaliyet göstermektedir. Yani küresel ve ekonomik dengeler gibi uzak çevre özellikleri de, rekabet, müşteri beklentileri gibi yakın çevre özellikleri de hızla değişim göstermektedir. İşte bu koşullar içerisinde, işletmenin performansı bu değişimlere uyum sağlayabilmesi ile bağlantılıdır. Bu uyumun sağlanabilmesi için de en önemli koşullardan birisi, işletmenin karar hızı ve kalitesidir. Özellikle de, işletmenin organizasyonu, bir merkez ve ona bağlı coğrafi olarak bölümlendirilmiş şubeli yapılar şeklindeyde, karar hızı daha da önemli hale gelmektedir. Bu yapıların çok şubeli olmasının nedeni, yerel müşteri taleplerine yanıt verebilmesidir. Diğer yandan da merkeze bağlı olması nedeniyle karar verme süreci karmaşık olabilmektedir. Bu yapılarda, müşteri ile ilgili hızlı ve kaliteli karar alabilmenin ve buna bağlı olarak müşteri memnuniyeti yaratabilmenin en önemli koşullarından birisi şube çalışanlarıdır. Şubede görev yapan yönetici ve çalışanlar, yerel müşteriyi ve piyasayı en iyi tanıyan ekiptir. Bu kadronun güçlendirilmesinin, bu organizasyon yapılarında karar hızına olumlu etki yapması beklenmektedir.Bu tez çalışması, coğrafi temelli bölümlendirilmiş organizasyon yapılarında personel güçlendirme ile karar hızı arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Bu organizasyonlardaki yapısal unsurlar aracılığı ile güçlendirmenin nasıl arttırılabileceğini, bunun sonucunda da karar hızının nasıl artabileceğini ortaya koymaktadır. Kavramsal kısmı müteakip, ilaç sektöründe faaliyet gösteren coğrafi temelli bölümlendirilmiş bir işletmede uygulama yapılmıştır. Bu işletme, 2006-2008 döneminde ?Müşteri İle ilgili Karar Hızının Arttırmak? amacıyla bir yeniden yapılanma süreci geçirdiğinden, araştırma modeli bu işletmenin önceki ve sonraki durumunu ölçümlemek ve bu ölçümler neticesinde, yapısal unsurların değişiminin, personel güçlendirme ve karar hızı ile ilişkisini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, businesses are generally operating in highly unstable environments. Competition and customer expectations are changing rapidly as much as global and economic conditions in those environments. Under the given circumstances, performance of the businesses is completely linked to its ability to adapt those changes. One of the most important conditions to achieve such harmony is the speed and the quality of decisions. Decision speed becomes more important especially in organizations consisting of a center and geographically diversified branches attached to it. On one hand, those branches can meet local customers? demands quicker than the center; however, on the other hand the decision making process can be complicated because of the attachment to the center. In this organizational structures, one of the most important conditions to make fast and high quality customer related decisions and hence to satisfy the customers is the branch employees. Managers and staff within the branch are the ones who know the market and the local costomers best. The empowerment of this team is supposed to affect the decision speed in a positive way.The thesis is analysing the relationship between personnel empowerment and decision speed in geographically diversified organizational structures. It presents methods of enhancing the empowerment by structural elements; therefore, methods of improving decision speed. Following the literature review and conceptual facts, a practical study has been made in a geographically diversified pharmaceutical company who passed through a restructuring process in the period of 2006-2008 to speed up customer related decisions. The aim of the research is to present a ?before and after the restructuring process case? for the company; and as a result of the measures, to present the relationship between empowerment, decision speed and structural elements.