Kongre düzenleyicilerinin otel seçimini etkileyen faktörler üzerine bir alan çalışması: İstanbul örneği
A field study about the factors that affect the hotel selection of congress organisers : The case İstanbul
- Tez No: 277904
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN İSTANBULLU DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Küreselleşme, uluslararası şirketlerin artması, teknolojinin gelişimi, şirketler arası anlaşmalardaki artış, bilimsel araştırmalar; insanların kongre, toplantı, sempozyum, kurs, konferans amaçlı seyahatlerini arttırmış ve kongre turizmi olgusunu ortaya çıkarmıştır. Bugün, dünya genelinde kongre turizminin önemi ülkelerce kavranmış olup bu turizm çeşidini geliştirmek amacıyla çeşitli politikalar uygulamaktadır.Kongre turizmi, ülkemizde 2000 yılından itibaren daha fazla üzerinde durulan, gerek sektörel gerek akademik olarak çalışmaların artış gösterdiği bir alan haline gelmiştir. Bugün, ülkemiz uluslararası turist hareketlerinde en çok turist çeken ilk on destinasyondan biridir. Kongre katılımcısı sayısı açısından ise yirminci sırada yer almaktadır. Toplantı, konferans, kurs, seminer gibi kongre turizmi konularından oluşan nedenlerle ülkemize gelen ziyaretçi sayısının toplam ziyaretçi sayısına oranı %2,5 dolayında kalmaktadır. Bu da diğer ülkelere göre daha geç farkına varılan bir turizm çeşidi olduğunun göstergelerinden biridir.Kongre turizmi ülkedeki turizm işletmeleri için de önem taşımaktadır. Özellikle, mevsimsellik sorununu en aza indirme ve odaları toplu olarak satabilme olanakları sunması nedeniyle konaklama işletmelerinin en fazla yoğunlaştığı turizm çeşitlerinden biri haline gelmiştir. Çalışma kapsamında İstanbul'da bulunan ve İstanbul'da kongre düzenleyen seyahat acentalarının otel seçim faktörleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla, kırkdört seyahat acentası ile anket çalışması yapılmış ve sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalization, increase in the number of international companies, development of technology, increase in alliances between companies, scientific research have increased convention, meeting, symposium, course, conference travels and eventually caused the emergence of the convention tourism phenomenon. Today, the importance of convention tourism has been understood all around the world by many countries and various policies have been applied with the aim of developing this type of tourism.Convention tourism in our country has become a field, on which has been more focused since 2000?s and where both industrial and academic researches have shown an advance. Today, our country is one of the most attractive top ten destinations in the world. In terms of the number of congress participants, it takes place on twentieth rank. The number of tourists who come to our country for the convention tourism types such as meetings, conferences, courses and seminars generates only 2.5% of the total visitor number. This is one of the indications why convention tourism is a late-realized tourism type compared with the other countries.Convention tourism has importance also for the tourism enterprises in the country. Especially, owing to the fact that it minimizes seasonality problems and offers an opportunity to sell the rooms collectively, it has become one of the most focused tourism types by accommodation enterprises. The scope of this study is determining the factors which have an effect on the hotel selection of the convention organizing travel agencies which are located in İstanbul and operational in Istanbul. For this purpose, a survey was adapted as the methodology of this research to forty-four travel agencies and results has been discussed.