Televizyon haberciliğinin gelişen ve değişen biçimsel yapısı
Developing and changing formal structure of television news
  1. Tez No: 277907
  2. Yazar: ESENNUR SİRER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE KARS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Televizyon Haberlerinin Gelişen ve Değişen Biçimsel Yapısı? konulu tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünde, televizyonun ve haberciliğin teknolojik temelli gelişimine yer verilip, gelecekte neler olabileceği araştırılmıştır. İkinci bölümde, televizyon haber anlatısı kuram ve eleştirilerle açıklanmaya çalışılmıştır. Bir haftalık ana haber bülteni analizlerinin yer aldığı, çalışmanın esasını oluşturan üçüncü bölümde ise, televizyon haberlerinin biçimsel yapısı ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir.Bu çalışmada, son zamanlarda değişen ve şekillenen haber anlatısı ile ne, nasıl veriliyor sorularına yanıt aranmaya çalışılmıştır. Bu değişimin ardındaki güç, gelişen teknoloji midir, yoksa ideoloji midir? Ayrıca habercileri nasıl bir geleceğin beklediği ve haber bültenlerinin nasıl biçimleneceği konusunda saptamalara da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis, themed ?Developing and Changing Formal Structure of Television news?, is constituted of four parts. On the first part, the technologic based development of television and reporting takes place and moreover; the answer of the question ?what can happen in the future? has been sought. On the second part, television news narrative has been explained with theories and criticisms. Constituting the essence of the thesis, on the third part, weekly analysis of the main news bulletin takes place and formal structure of television news has been examined in details.The answers of ?what is supplied with the lately changing news narrative and how is it supplied?? questions have been sought. What is the power beyond this alternation; developing technology or ideology? Besides, the assignations on what kind of future is awaiting the reporters and how the news bulletins will be formed take place on this thesis.