Drama kurgusu teknikleri ve filme katkıları
Movie editing techniques and contributions to the film
  1. Tez No: 277912
  2. Yazar: MURAT TOPRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRÜ SİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
İlk sinema filmleri, ortalama 2 dakikalık uzunluğa sahip, oyunculuk, senaryo, kamera hareketi ve kurgu içermeyen, siyah-beyaz ve sessiz görüntü parçacıklarıydı. Sinemanın icadından günümüze gelen bir asırlık süreçte sinema tekniği sürekli olarak bir gelişme göstermiş, hem teknolojik icat ve buluşlar, hem de anlatı dilini zenginleştiren tekniklerinin bulunmasıyla sinema daha kapsayıcı, hem beyne, hem de işitme ve görme duyularına azami oranda ulaşabilen bir araç haline gelmiştir. Sinema dilini oluşturan teknikler, televizyon programcılığı, reklamcılık, habercilik gibi diğer iletişim alanlarında da kullanılmıştır.Bu çalışmada öncelikle film dilinin ve kurgu olanaklarının gelişimi dünya sineması bağlamında aktarıldıktan sonra genel kurgu kuralları ve görüntü geçiş yöntemleri detaylarıyla açıklanmıştır. Anlatıyı farklı yönlerden zenginleştiren 17'si görüntü kurgusu tekniği ile 8'i ses kurgusu tekniği olmak üzere 25 teknik, kullanım amaçları ve yerleri detaylarıyla incelenmiştir. Çalışmanın 3. bölümünde yukarıda sıralanan 25 teknik, belli bir kritere göre seçilmiş 100 filmin içerisinde aranmış, böylelikle bu tekniklerin kullanım yerleri, kullanım amaçları ve kullanım sıklıkları çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
First movies were 2 minute long black-and-white and silent pieces of image, which didn?t require acting talent, script, camera movement, or editing. From the invention of fiction movies to our time, movie techniques have been improved continuously with the help of technological developments, and new techniques that enrich the narration, turning the movies into a mass communication tool, which can reach to the minds, with a maximum visual and aural effectiveness. These techniques that form the narrative language of movies also have been used in other media as TV productions, advertising, and journalism.In this work, the development period of movie narration techniques and editing capabilities of worldwide cinema are examined primarily, with the detailed examinations of general editing principles and visual crossing methods. 17 picture editing and 8 audio editing techniques which enrich the narration through various angles in 25 techniques as total, are examined here for their purpose of use, their importance, and technical details. In the 3rd chapter of this work, these 25 techniques are analyzed and dissected in 100 movies that have been selected within a specific criterion, examining the places, purpose and frequency of use of these techniques.