Epicurus and Kant: A comparison of their ethical systems
Epikuros ve Kant'ın etik sistemlerinin bir karşılaştırması
- Tez No: 277928
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF HALİL TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada Epikuros'un deneyci etik sistemi ile Immanuel Kant'ın idealist etik sistemi karşılaştıracaktır. Kant, Epikuros'un ahlakı, mutluluğa ulaşmak için bir araç olarak gördüğünü söyleyerek, onun kişinin öz mutluluğunu temel alan bir sistem önerdiğini öne sürer ve bu nedenle Epikuros'un ahlakını bencil bir ahlak sistemi olarak niteler. Kant mutluluğa ulaşma yollarının deneyimle bilinebileceğini, ancak deneyden bir yasada zorunlu olarak bulunması gereken evrensellik ve zorunluluk niteliklerinin türetilemeyeceğini, bu nedenle Epikuros'un deneyci etik sisteminin akıl sahibi her varlık için geçerli bir ahlak yasası üretemeyeceğini iddia eder. Evrensel ahlak yasasının deneyden bağımsız, aşkın (idealist) bir şekilde türetilmesi gerektiğini söyleyerek, sistemini, saf akıldan bu şekilde türettiğini iddia ettiği ahlak yasası üzerine kurar. Bu çalışma, Epikuros etik sisteminin bir anlamda Kant'a karşı savunusudur. Çalışmanın temel argümanı, Epikuros'un etik sisteminde, bencillik üzerine kurulu bir ahlak önerilmediği, herkes için mutluluğun öngörüldüğü, mutluluk için erdemin gerekli bir koşul olarak sunulduğu ve sistemin kendi içinde tutarlı ve sağlam bir yapıda olduğu şeklindedir. Diğer taraftan Kant'ın her türlü deneyimden bağımsız bir ahlak sistemi kurma girişiminin başarılı olmadığı ve sunduğu sistemin iç tutarsızlıkla sakat olduğu bu çalışmanın diğer argümanı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this Study, the empiricist ethical system of Epicurus and idealist ethical system of Kant will be compared. Kant maintains that as Epicurus? ethics regards morality as a means for the attainment of happiness, it is nothing but a self-love ethics. He, for this reason, calls Epicurean morality ?selfishness.? According to Kant, the maxims of happiness can be known only through experience but he says, experience can never produce a law which is universal and necessary. He contends that as Epicurean ethics has happiness as its ultimate goal (i.e., the highest good), it cannot be able to produce an objective morality, valid for all rational beings. Kant, on the other hand, tries to found his ethical system on an a priori moral law of pure reason which borrows nothing from experience. This Study would, in a sense, be a defense of Epicurean ethical system against Kant?s claims. The main argument of the thesis is that Epicurean ethics is not a self-love ethics, but rather a system which propounds happiness for all. I will be arguing that for Epicurus, one?s own happiness is necessarily bound up with the happiness of others, and that his system is sound and consistent. I will also try to show that Kant is not successful in deducing a transcendentally ideal (a priori) law of reason and that his system has some inconsistencies.