Türkiye'de değişen tüketim kültürünün Türk sineması güldürü filmlerine yansıması
Reflections of changing consumer culture in Turkey to Turkish cinema comedy films
- Tez No: 277929
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE KARS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 540
Özet
Dünyadaki kapitalist ülkelerde egemen hale gelen tüketim kültürü 1950'li yıllardan itibaren Türkiye'yi de etkisi altına almaya başlamıştır. Araştırmada 1980 sonrası uygulanan politikalar ve ekonomik sistemlerle tüketim toplumuna dönüşen Türkiye'nin, tüketim kültürü alanında geçirdiği değişim ve dönüşümlerin Türk Sineması güldürü türü film örneklerine yansımaları konu alınmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde tüketim ve tüketim kültürünün kavramsal, kuramsal ve tarihsel boyutu, ikinci bölümünde Türkiye'nin tüketim kültürü anlamında geçirdiği ekonomik, sosyal ve politik değişimler kuramsal açıdan ele alınıp anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise 1960-2000 yılları arasından seçilen yirmi güldürü türü Türk filmi metinsel ve bağlamsal düzeylerde söylem çözümlemesi yöntemiyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The world of consumer culture is dominant in the capitalist countries, since the 1950?s Turkey began to take under the influence. After 1980, the implemented political and economic systems in Turkey, Turkey has become a consumer society. At this study, this change and transformation?s reflections on the comedy genre of Turkish film samples were analyzed. In the first part of the research, consumption and consumer culture?s conceptual, theoretical and historical dimensions, in the second part of the research, Turkey?s economic, social and political changes about consumer culture are explained theoretically. In the third part of the research, twenty Turkish comedy films were chosen between the years 1960-2000 and textual and contextual levels were analyzed using discourse analysis methods.