Uzaktan ingilizce öğretiminde öğrenen özerkliğinin DynEd bağlamında ölçülmesi
Scaling learner autonomy in the context of DynEd in distance english teaching
  1. Tez No: 277927
  2. Yazar: HASAN CAHİT METE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN KAMİL SEVİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir e-dil öğrenme yazılımı olan DynEd'in öğrenen özerliğine olabilecek etkilerini saptamaktır. Öncelikle, öğrenen özerkliği kavramının temelini oluşturan bilgi kuramı olan oluşturmacılık ve yabancı dil öğretimi alanındaki çeşitli yansımaları tartışılmıştır. İkinci olarak, uzaktan öğrenmeyle ilişkili terimler benzerlik ve farklılıklarıyla ele alınarak e-dil öğrenme kavramının tanımına ulaşılmıştır. Ayrıca alanyazın taramasının bir parçası olarak geçmişten günümüze bilişim teknolojilerinin yabancı dil öğretimindeki yeri anlatılarak disiplinler arası bir alan olan BDDÖ'nün tanımı, işlevi, gelişim aşmaları, güçlü ve zayıf yönleri değerlendirilmiştir. Bu kapsamda oluşturulan kuramsal çerçevenin ışığında 2008?2009 öğretim yılından itibaren Türkiye'deki bütün ilköğretim okullarında kullanılmakta olan DynEd yazılımını kullanan öğrenciler üzerine bir özerlik araştırması gerçekleştirilmiştir. Araştırma sırasında bir adet öğrenme özerkliği düzeyi belirleme ölçeği geliştirilerek elde edilen veriler SPSS yazılımda değerlendirilmiştir. Sonuç olarak DynEd yazılımının öğrenen özerliğine katkısının sınırlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis study aims at finding out the possible effects of DynEd e-language learning software on learner autonomy. Firstly, constructivism, which forms the basis for the concept of learner autonomy, and its reflections on foreign language teaching, is discussed. Secondly, the terms and concepts which are related to distant learning are evaluated in accordance with their similarities and differences and as a result e-language learning term is defined. Besides, as a part of literature review, the role of communication technologies in language learning is described. CALL, which is an interdisciplinary area of study, is defined and its function, development stages, weaknesses and strengths are discussed. In this context, a learner autonomy research is done on the learners who had used DynEd which has been used all over Turkey since 2008-2009 academic year. During the research, a learner autonomy determining scale is constructed. The data derived from the learner autonomy questionnaire are evaluated with SPSS software. Consequently, it is seen that DynEd has limited positive effects on maintaining learner autonomy.