Perceptions of parents regarding girls' education-Sivas case
Velilerin kız çocuklarının eğitimine ilişkin görüşleri- Sivas ili örneği
  1. Tez No: 277945
  2. Yazar: PINAR MERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENNET ENGİN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı Sivas ilinde kızları ilköğretim okullarında okuyan velilerin kız çocuklarının eğitimine yönelik görüşlerini belirlemek ve velilerin demografik özellikleri açısından kız çocuklarının eğitime dair görüşlerinde bir farklılık olup olmadığı incelemektir.Çalışmanın örneklemini Sivas il merkezinde kızları ilköğretim okullarına devam eden 241 veli oluşturmaktadır. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilmiş ve faktör ve güvenilirlik analizlerine tabi tutulmuş olan Kızların Eğitimi Görüşler Anketi kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler betimsel ve çıkarımsal istatistik yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. İstatistik analizleri, SPSS Paket Programı kullanılarak uygulanmıstır. Açık-uçlu bölümlere verilen cevaplar nitel çözümleme yöntemiyle analiz edilmistir Betimsel istatistik yöntem kullanılarak katılımcıların özellikleri çözümlenmiştir. Daha sonra cinsiyet, gelir düzeyi, annenin eğitim seviyesi ve babanın eğitim seviyesi gibi bağımsız değişkenlere göre velilerin ?kızların eğitiminin yararları? ve ?kızların eğitimi önündeki engeller? boyutlarında görüşlerini belirlemek için çoklu varyans analizi yapılmıştır.Çalışmanın bulgularına göre, velilerin kızların eğitimine ilişkin görüşleri olumludur. Veliler çoğunlukla ekonomik güçlükleri ve güvenlik sorunlarını kızların eğitimi önünde engel olarak görmektedir.Sonuç olarak, bu çalışmadan elde edilen bulgular kız çocuklarının eğitiminin mevcut durumunu ortaya koyarak kızların eğitim sistemindeki durumununun iyileştirilmesi için stratejiler geliştirilmesine katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to identify the perception of the parents regarding girls? education in Sivas and to explore whether their perceptions show significant differences with respect to certain background variables. More specifically, parents? perception of benefits of girls? education and barriers to girls? education were examined.The sample consisted of 241 parents whose daughters attended the public primary schools in Sivas. Data were gathered from the participants via Girls? Education Questionnaire (GEQ) developed by the Researcher and subjected to factor and reliability analysis. Statistical program, SPSS, was utilized to carry out the statistical analyses. Responses to open-ended question were qualitatively analyzed. Both descriptive and inferential statistics were utilized to analyze the data. Descriptive Statistics were used to analyze the background information of the participants. Multivariate Analysis of Variance (MANOVA) was employed to explore whether there were significant differences between parents? perceptions of benefits of girls? education and barriers to girls? education with respect to certain background variables.The results indicated that parents had positive thoughts and beliefs concerning girls? education. Their ideas regarding benefits of girls? education were positive regardless of their social and educational background. As for the barriers to girls? education, the findings pointed out that parents? were mostly concerned about financial difficulties and securtiy affairs.In conclusion, the results of this study can contribute to girls? education by displaying current status of girls education in a relatively small province in Turkey and develop strategies to better the position of girls in education system.