Implementation of the new 8th grade English language curriculum from the perspectives of teachers and students
İlköğretim 8. Sınıf yeni İngilizce öğretim programının uygulanmasının öğretmen ve öğrenci bakış açısından incelenmesi
- Tez No: 277958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENNET ENGİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışmanın amacı ilköğretim 8. sınıf yeni İngilizce öğretim programının (YİP) uygulanmasına ilişkin öğretmen ve öğrenci görüşlerini ve uygulama sürecinde öğretmenler ve öğrenciler tarafından karşılaşılan zorlukları ve/veya sorunları ortaya çıkarmaktır. Bu nitel çalışma Ankara'nın Polatlı ilçesindeki 9 ilköğretim okulunda gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmaya ilköğretim okullarında görev yapmakta olan toplam 10 İngilizce öğretmeni ve 73 8. sınıf öğrencisi katılmıştır. Veriler öğretmenlerle yapılan derinlemesine görüşmeler ve öğrencilerle yapılan odak grup görüşmeleri yöntemiyle toplanmıştır. Toplanan verilerin Nvivo 8 nitel veri analiz programı kullanılarak içerik analizi yapılmıştır. Çalışmanın bulguları, katılımcıların uygulamada karşılaşılan bazı zorluklardan ve/veya sorunlardan dolayı programın bazı yönlerine ilişkin olumsuz görüşlere sahip olduklarını göstermiştir. Bulgular, öğretmenlerin yeni İngilizce öğretim programında öngörülen alternatif ölçme ve değerlendirme tekniklerini ve öğrenci merkezli öğretim metot ve tekniklerini kullanmadıklarını ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmanın sonuçları yeni İngilizce öğretim programının etkili bir şekilde uygulanmasını engelleyen zorlukların ve/veya sorunların, yetersiz materyal ve donanım, kalabalık sınıflar, İngilizce ders saatinin azlığı, yeni İngilizce öğretim programının kademesiz bir şekilde uygulanması, öğretmenlere yeni İngilizce öğretim programı hakkında yeterince destek ve rehberlik sağlanamaması ve seviye belirleme sınavı (SBS) olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to reveal the perceptions of teachers and students about the implementation of the new 8th grade English language curriculum (NEC) in public primary schools and the challenges and/or problems faced by the teacher and students in the implementation process. This qualitative study was conducted in 9 public primary schools in Polatlı town of Ankara. A total of 10 English language teachers and 73 8th grade students participated in the study. The data were collected through in-depth interviews with the English language teachers and focus group interviews with the 8th grade students. The data were analyzed through utilizing Nvivo 8, qualitative data analysis software. The results indicated that the participants had negative views about some aspects of the new English language curriculum due to the challenges and/or problems that they encountered during the implementation. It was found out that the teachers did not implement the suggested alternative assessment and evaluation techniques and learner-centered instructional methods and strategies in their classes. The challenges and/or problems hindering the effective implementation of the new English language curriculum were revealed as lack of necessary materials and equipments, large class size, insufficient class hours, lack of gradual implementation of the NEC, lack of guidance and support for the teachers in implementing the NEC and Level Determination Exam (SBS).