2024 Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programı 5-8. sınıf öğrenme çıktılarının yenilenmiş Bloom taksonomisine göre analizi ve program hakkında öğretmen görüşlerinin incelenmesi
Analysis of the learning outcomes of 2024 Science Curriculum 5-8th grade's according to the revised Bloom's taxonomy and teacher's views about the curriculum
  1. Tez No: 1016561
  2. Yazar: HANİFE ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, 2024 Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Ortaokul Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programı 5-8. sınıf öğrenme çıktılarının yenilenmiş Bloom taksonomisine göre incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca öğretim programı hakkında fen bilimleri öğretmenlerinin görüşleri alınmıştır. Toplam 143 öğrenme çıktısının incelendiği bu araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman incelemesinden yararlanılmış, öğretmen görüşlerinin alınmasında ise durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın verilerinin toplanmasında, 2024 Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Ortaokul Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programı ve 25 fen bilimleri öğretmenine uygulanan Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, öğrenme çıktılarının yenilenmiş Bloom taksonomisinin bilgi boyutundaki her bir alt basamağına orantılı bir şekilde dağılmadığı görülmüştür. En çok öğrenme çıktısının kavramsal, en az ise olgusal bilgi basamaklarında yoğunlaştığı tespit edilmiştir. Bilişsel süreç boyutu açısından incelendiğinde ise, öğrenme çıktılarının bu boyutun her bir alt basamağında (6. sınıf hatırlama basamağı hariç) bulunduğu, ancak orantılı bir şekilde dağılmadığı görülmüştür. Bu boyutta en çok öğrenme çıktısının çözümleme, en az ise hatırlama basamaklarında olduğu belirlenmiştir. Öğrenme çıktılarının üst düzey düşünme becerisi gerektiren basamaklardaki toplam sayısı 96 iken, alt düzey düşünme becerisi gerektiren basamaklardaki toplam sayının 47 olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuç, öğrencilerin problem çözebilme becerilerinin gelişimine önemli bir katkısının olabileceğini göstermektedir. Yenilenmiş Bloom taksonomisinin bilgi ve bilişsel süreç boyutlarının bazı basamaklarında çok az sayıda ya da hiç öğrenme çıktısının bulunmadığı görülmüştür. Fen bilimleri öğretmenlerine uygulanan yarı yapılandırılmış görüşme formundan elde edilen verilere göre ise, öğretmenler yeni program hakkında; öğrenme çıktılarının sayı bakımından yeterli olması, deney, proje ve bilimsel araştırmalar içermesi, sürdürülebilir çevre ve geri dönüşüm içermesi, günlük yaşamla ilişkilendirilmesi, öğrenci merkezli olması, çeşitli ve etkili öğretim yöntemleri içermesi, kavramsal anlama ve uygulama becerisi içermesi, öğrenme çıktılarının daha sade ve anlaşılır olması, bol etkinlik ve uygulama içermesi, teorik ve uygulamalı öğretim sağlaması ve bilimsel süreç becerileri açısından yeterli olması gibi olumlu görüşler belirtmişlerdir. Bunun yanında, fen bilimleri öğretmenleri soyut kavramların daha alt sınıflara aktarılmış olması, ders saatlerinin yetersizliği, yerleri değiştirilen bazı konuların öğrenciler tarafından anlaşılamaması, içeriğin fazla olması, okullarda laboratuvar, teknoloji ve altyapı eksikliği, programın anlaşılması için uzun ve detaylı bir öğretmen eğitiminin olması gerektiği, her okul için uygun olmadığı, konuların yaşa göre düzenlenmemiş olması ve sınıf mevcudunun kalabalık olması gibi programın olumsuz yönlerini belirtmişlerdir. 2024 Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programı'nın 5-8. sınıf öğrenme çıktılarının yenilenmiş Bloom taksonomisinin bilgi ve bilişsel süreç boyutlarındaki basamaklara orantılı dağılmadığı sonucundan hareketle, yeni yapılacak program çalışmalarında öğrenme çıktılarının bu basamaklara mümkün olduğunca orantılı dağıtılması önerilebilir. Bu çalışmada, 2024 Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programı'nın ilk uygulaması 5. sınıflarda başladığı için sadece 5. sınıf öğretmenlerinin görüşleri alınmıştır. Yeni programın 6., 7. ve 8. sınıflarda da uygulanmasından sonra tüm sınıf seviyelerine giren öğretmenlerin görüşleri alınarak daha derinlemesine bir çalışma yapılabilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the learning outcomes of the 5th-8th grade Science Curriculum of the 2024 the Century of Türkiye Education Model Secondary School according to the revised Bloom's Taxonomy. Additionally, the opinions of science teachers regarding the curriculum were gathered. In this research, which examined a total of 143 learning outcomes, qualitative research methods, specifically document analysis, were used, while the case study method was employed to collect teacher opinions. Data collection involved the 2024 the Century of Türkiye Education Secondary School Science Curriculum and a semi-structured interview form administered to 25 science teachers. The results showed that the learning outcomes were not proportionally distributed across each sub-level of the knowledge dimension of the revised Bloom's Taxonomy. It was found that the highest concentration of learning outcomes was in the conceptual knowledge level, and the lowest in the factual knowledge level. When examined from the perspective of the cognitive process dimension, it was observed that the learning outcomes were present in each sub-level of this dimension (except for the 6th-grade recall level), but were not proportionally distributed. It was determined that the highest number of learning outcomes in this dimension were in the analysis stage, and the lowest were in the recall stage. The total number of learning outcomes in stages requiring higher-order thinking skills was 96, while the total number in stages requiring lower-order thinking skills was 47. This result indicates that students' problem-solving skills can make a significant contribution to development. It was observed that some stages of the knowledge and cognitive process dimensions of the revised Bloom's taxonomy had very few or no learning outcomes. According to data obtained from semi-structured interview forms administered to science teachers, the new curriculum received positive feedback, including: sufficient number of learning outcomes; inclusion of experiments, projects, and scientific research; integration of sustainable environment and recycling; relevance to daily life; student-centered approach; diverse and effective teaching methods; inclusion of conceptual understanding and application skills; simpler and more understandable learning outcomes; abundant activities and applications; provision of theoretical and practical instruction; and adequacy in terms of scientific process skills. On the other hand, science teachers also pointed out negative aspects of the program, such as the transfer of abstract concepts to lower grades, insufficient class hours, students' inability to understand some repositioned topics, excessive content, lack of laboratories, technology, and infrastructure in schools, the need for extensive and detailed teacher training to understand the program, its unsuitability for every school, the lack of age-appropriate subject matter, and large class sizes. Based on the finding that the learning outcomes of the 2024 Science Curriculum for 5th-8th grades are not proportionally distributed across the levels of the revised Bloom's taxonomy in terms of knowledge and cognitive processes, it is suggested that future curriculum development efforts should aim to distribute learning outcomes as proportionally as possible across these levels. In this study, since the initial implementation of the 2024 Science Curriculum began in the 5th grade, only the opinions of 5th-grade teachers were considered. A more in-depth study could be conducted after the new curriculum is implemented in 6th, 7th, and 8th grades, including the opinions of teachers from all grade levels.