Parental perceptions on emergent literacy in early childhood years
Erken çocukluk döneminde ebeveynlerin okuma-yazmaya hazırlık konusundaki görüşleri
- Tez No: 277957
- Danışmanlar: DR. REFİKA OLGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmanın amacı anne-babaların okuma-yazmaya hazırlık konusundaki görüşlerini öğrenmektir. Ankara'da yaşayan 677 ebeveyne çocuklarının devam ettikleri okullar veya araştırmacının ev ziyaretleri aracılığıyla ulaşılmıştır.Ailerin okuma-yazmaya hazırlık konusundaki görüşlerini öğrenmek amacıyla Nebrig (2007) tarafından geliştirilen anket önce Türkçe'ye çevirilmiş; adaptasyon ve güvenirlilik çalışmaları yapılmış ve ana çalışma uygulanmadan önce bir pilot çalışması gerçekleştirilmiştir. Anne-babalara ankette bulunan 45 okuma-yazmaya hazırlık etkinliği hakkındaki görüşlerini ve bu etkinlikleri evde çocukları ile ne kadar sıklıkta yaptıkları sorulmuştur.Çalışmanın sonucunda: ailelerin büyük büyük bir çoğunluğunun evde yapılan okuma-yazmaya hazırlık çalışmalarının çocukları için önemli olduklarını, ailelerin evde daha çok okullarda yapılan etkinliklere benzer etkinlikler yapmanın önemli olduğunu düşündükleri bulunmuştur.Bununla birlikte ailelerin fonolojik farkındalığı arttıran ninni, tekerleme söyleme gibi etkinlikleri çok tercih etmedikleri, çalışmaya katılan anne ve babaların çocuklarıyla okuma-yazmaya hazırlık ev uygulamaları konusunda farklı süreler harcadıkları, ailelerin eğitim ve aylık gelirlerinin çocukları için düzenledikleri ve sağladıkları okuma-yazmaya hazırlık ev uygulamaları ile önemli derecede ilişkili olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate parents? perceptions on emergent literacy. More specifically, the present study examined the perceptions of parents on emergent literacy and the frequency rates of the home literacy activities that parent engage in spending with their children at home to encourage emergent literacy through a questionnaire, which was developed by Nebrig (2007). The translation and reliability checks were done and a pilot study before the actual study was conducted. Parents were asked to complete the ?Home Literacy Activities? questionnaire which consisted of 45 home literacy activities that parents can engage in or provide for their children to encourage emergent literacy.Participants of the study were 677 parents who had children between zero to seven years old were reached through home visits and schools. And who were living in Ankara.Results of this study revealed that the majority of participants believed that home literacy activities were important for emergent literacy development of their children. It was reported that parents gave more importance to the structured activities, such as using new and interesting words in conversations with the child more than unstructured activities that can be arranged during daily routines such as pointing out different types of printed materials around the house and in the community.Parents did not prefer spending time in rhyming and phonological awareness related activities as much as the other types of home literacy activities.