Zeytinin sulama suyu gereksinimi ve sulanması üzerinde bir inceleme
  1. Tez No: 27797
  2. Yazar: ZEYNEP OMAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİT YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
- 34 - ÖZET Bu çalınmada, zeytinin sulanması ile ilgili temel esaslar verilmiştir. Çalışmada sırasıyla} zeytinin iklim ve toprak is tekleri, zeytinin kök sistemi ve kökler tarafından su alımı, zeytinin su gereksinimi, zeytinde su - verim ve su- kalite ilişkileri, zeytinin sulama programı ve zeytin için uygulanan sulama yöntemleri konuları incelendikten sonra, zeytin sulamasının esasları ayrıntılı bir biçimde verilmiş ve tüm bu hilallerin ışıltı altında Bornova iklim koşullarında, bir zeytin bahçesi için sulama programı hazırlanmıştır. Hazırlanan sulama programına göre, Bornova Ovası koşullarında zeytinin mevsimlik net sulama suyu gereksinimi 531,1 mm,; toplam sulama suyu gereksinimi ise 708,7 mm. olarak saptanmıştır» Opt imi. m verim ve kalite yönt'ndpn sırasıyla} 5 ve 25 Haziran, 8, 18 vp 28 Temmuz, 10, 26 A- fustos ve 26 Eylül tarihlerinde yapılacak 8 kez sulamanın yeterli olacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUTO1ARY In this study me in principles of olive irrigation- have been invest igated. Soil end climatical requ irements s root systems and uster uptakp, water consumption, weter - yield and w?itrr - quality relationships, irrigation scheduling, irrigation, methods, irrigation water requirements uere treated in - de tails. Then ecccrding to these information on irrigation, schedule for the olive in Bornova conditions were prepared According to the irrigation schedule- in Bornove, conditions seasonal net and cross water requirements of o- livprhss been determined 531,1 mm. end 708,7 mm. respecti vely. It has been nlso determined that 8 etppl i cat ions cf irrigation to he applied in 5 and 25 3une9 8, 18 end 28.luly, ID and 26 August, and 26 September uill be enaugh, for optimum yield and quality.