Bazı yerli ve Amerikan tütün çeşitlerinin trikom tipleri ve yoğunlukları bakımından karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
  1. Tez No: 27796
  2. Yazar: MUSTAFA DEĞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ EMİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ABSTRAKT Dört yerli (Ege 64. Karabağlar, Bursa, Bitlis) ve dört Amerikan tütün çeşidinde (Virginia G 28, Virginia delgold, Burley 21, Burley bursanica) yaprak örneklerinde trikom tipleri ve yoğunlukları karşılaştırılmış; alt, orta ve uç yaprak örnekleri alınarak trikomlarm bitki içi dağılımları da araştırılmıştır. Bütün çeşitlerde yaprak ayasının üst yüzeyinde koruyucu tüylerin, alt yüzeyinde ise salgı tüylerinin daha yoğun olduğu gözlemiştir. Birim alandaki salgı tüyleri sayısı Bursa'da en yüksek, Bitlis'te en düşük bulunmuştur. En düşük koruyucu tüy yoğunluğu da Bitlis'te saptanmıştır. Amerikan tütünleri arasında Virginia G 28 salgı ve koruyucu tüy yoğunlukları bakımından en düşük değerleri vermiştir. Genel olarak, alt yapraklardan uç yapraklara doğru çıkıldıkça, tüylülüğün dereceli olark arttığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
lABSTRACT The trichome types and desities were compared on the leaf samples of four Turkish (Ege 64. Karabaşlar, Bursa, Bitlis) and four American (Virginia G 28, Virginia delgold. Burley 21. Burley bursanica) tobacco cultivars; and intraplant distribution of trichoraes was also investigated taking samples from lower, middle and upper leaves. In all cultivars, the density of tecteur hair was found to be higher xn the upper leaf blade surfaces, whereas glandular hairs were more dense on the lower surfaces. The number of glandular hairs per unit area was found to be highest in Bursa. and lowest in Bitlis. The Latter also had the lowest density of tecteurs. Among the tobaccos, in Virginia G 28 the densities of both glandular and tecteur hairs were lowest. In general, pilosity was found to increase gradually from lower to upper leaves. II