Ankara ili merkez ilçeleri geleneksel yorgancılık sanatının incelenmesi
Central district of Ankara province of examination of the quilting traditional arts
  1. Tez No: 277995
  2. Yazar: FUNDA DEDE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOMRİS YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Araştırma da Ankara ili merkez ilçelerinde bulunan yorgan örnekleri renk,komposizyon, kullanılan teknik ve kalitesi açısından incelenmiştir. Yorgan ustaları ilegörüşülmüş kişisel ve meslek ile ilgili bilgileri anket uygulanarak öğrenilipyorumlanmıştır. Araştırmada random sistemine göre seçilen Ankara ili merkez ilçelerinde bulunan 80adet yorgan işyeri sahibine anket uygulanmış ve örnek alınmasına izin veren 30işyerinden 73 adet yorgan kullanılan malzeme, boyut, teknik, renk, kompozisyonözellikleri açısından incelenmiştir. Yorgan ustalarına uygulanan anket sonuçları tablolarhalinde sunulmuştur. Araştırmanın kavramsal çerçevesi Bölüm II'de literatürtaramalarından elde edilen veriler ışığında derlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Research also found in the central district of Ankara province quilt examples of color,composition, and quality in terms of the techniques used were examined. Personal andprofessional craftsmen have been discussed with quilt-related information whether the surveyhave been interpreted by applying learning. This research will investigate these issues tomanufacturers and people have been made in order to generate resources.According to study random systems in selected centers in the districts of Ankara province,which has 80 pieces in the quilt business poll has been applied and the selected 73 pieces 30workplaces quilt materials used, size, technique, color, composition in terms of featuresexamined. Survey results are applied to the quilt masters are presented in tables. Part of theconceptual framework of the research literature III in the light of the data obtained wascompiled.