İlköğretimde aktif öğretim yöntemlerini kullanma ve eğitim ortamını düzenleme durumunun, öğrencilerin derse karşı tutumlarına, sınıf içi iletişim becerilerine, erişici düzeylerine ve kalıcılığa etkisi
The effects of using active teaching methods, and arangement of educational environment on students' attitudes towards the lesson, communication skills and achievement
  1. Tez No: 159444
  2. Yazar: NECDET AYKAÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALİL İBRAHİM YALIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
ÖZET Bu araştırmada,“Sosyal Bilgiler Dersinde”,“Aile, Okul ve Toplum Hayatı”ünitesinde, aktif öğretim yöntemlerinin kullanılması ve sınıf ortamının düzenlenmesi durumunun, öğrencilerin derse karşı tutumlarına, sınıf içi iletişim becerilerine, öğrenci erişidüzeylerine ve kalıcılığa etkisi incelenmiştir. Araştırmada deneysel yöntem kullanılmış; bu yöntem uyarınca, bir deney ve bir de kontrol grubu oluşturulmuştur. Araştırmanın denek grubunu, 2004-2005 yılında Ankara ili / Keçiören ilçesindeki Ulviye Fenmen İlköğretim Okulu'nda öğrenim gören ve okulda mevcut olan iki şubeden yansızlık kuralıyla seçilen 4/A ve 4/B sınıflarındaki öğrenciler oluşturmuştur. Gruplarda konular işlenirken deney grubunda aktif öğretim yöntemleri (yaratıcı drama, problem çözme, tartışma vb.) kullanılmış ve konunun özelliklerine uygun olarak sınıf ortamında farklı düzenlemelere gidilmiştir. Kontrol grubunda ise konular anlatım ve soru-cevap yöntemi ile işlenmiş ve mevcut eğitim ortamında farklı bir düzenlemeye gidilmemiştir. Uygulama öncesinde deneklere ön-test uygulanarak iki grubun öğrenme düzeylerinin denk olup olmadığı kontrol edilmiştir. Uygulama sonrasında son-test uygulanarak iki grubun erişi düzeylerinde farklılık olup olmadığı kontrol edilmiştir. Uygulamadan 20 gün sonra ise kalıcılık testi uygulanarak bilginin kalıcılığı açısından gruplarda fark olup olmadığı kontrol edilmiştir. Uygulama sonunda gruplara erişi testi ile birlikte tutum ölçeği uygulanarak uygulanan yöntemlerin öğrencilerin tutumları üzerinde farklılık yaratıp yaratmadığı kontrol edilmiştir. Araştırma verilerinin çözümlenmesinde t-testi, aritmetik ortalama, standart sapma ve yüzdelikler kullanılmıştır. Nitel veriler ise içerik analizine tabi tutularak gruplandmlmış ve çözümlenmiştir. Araştırmada istatistiksel analizler sonucunda aşağıdaki bulgular elde edilmiştir. 1. Araştırmada“Aile, Okul ve Toplum Hayatı”ünitesi konulan için yaratıcı drama, tartışma, problem çözme, gezi-gözlem, gösterip-yaptırma, grup çalışmaları, bireysel çalışmalar, proje, örnek olay, öykü oluşturma, beyin fırtınası, konuşma halkası, görüş geliştirme yöntem ve tekniklerinin konuya ve amaca uygun olduğu, bu yönüyle öğrencilerin öğrenmesi üzerinde etkili olacağı saptanmıştır. Eğitim ortamının fiziki düzenlenmesi açısından ise uygulanan yöntem ve tekniklere uygun olarak“ U ”düzeni yarım daire ve grup çalışmaları için kare ve dikdörtgen şeklindeki sınıf düzenlemelerinin uygun olacağı tespit edilmiştir.2. Eğitim ortamının düzenlenmesi ve aktif öğretim yöntemlerinin uygulanmasının öğrencilerde erişi düzeyini yükselttiği, öğrenmenin kalıcılığı ve öğrencilerin derse karşı tutumları üzerinde geleneksel yöntemlere oranla daha etkili sonuçlar verdiği görülmüştür. 3. Uygulanan yöntemler ve eğitim ortamı düzenlemesinin kontrol grubundaki öğrencilere oranla deney grubundaki öğrencilerin sınıf içi iletişim ve etkileşim süreci üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir. Buna göre deney grubundaki öğrencilerin kontrol grubuna oranla derse karşı olan ilgilerinin arttığı, birbirlerini ve dersi daha iyi dinledikleri, kendilerini daha rahat ifade ettikleri, sorumluluk duygularının geliştiği, arkadaşları ve öğretmenleri ile daha iyi iletişim kurdukları saptanmıştır. 4. Uygulamada öğretmen ve öğrenci görüşlerine ilişkin sonuçlar incelendiğinde, öğretmen görüşünde, deney grubundaki öğrencilerin kontrol grubundakilere oranla sınıfta derslere daha aktif katıldıkları, dersi daha iyi dinledikleri, derse ilgilerinin daha fazla olduğu ve arkadaşları ile daha iyi iletişim kurduklarını gözlemlediğini ve uygulanan yöntemlerin öğrencilerin öğrenme düzeylerini yükselttiğini ifade etmiştir. Öğrenciler ise, değişik öğretim yöntemleri uygulanması ve eğitim ortamında farklı düzenlemelere gidilmesi sayesinde daha kolay ve çabuk öğrenebildiklerini, derse aktif katılmaları sayesinde de öğrenme sürecinde oldukça mutlu oldukları yönünde görüşler belirtmişlerdir. Araştırmayı bir bütün olarak değerlendirdiğimizde, sosyal bilgiler dersinde öğrencinin katılımına olanak tanıyan, öğrenciyi merkeze alan, aktif öğretim yöntemlerini konu ve amaca uygun olarak kullanmanın ve eğitim ortamım uygulanacak yöntem ve öğretim ilkeleri göz önüne alınarak düzenlemenin, geleneksel yöntemlerle kıyaslandığında, öğrencilerin erişi düzeyini önemli ölçüde etkilediği ve öğrenmenin kalıcılığı üzerinde de önemli bir etkisi olduğu görülmüştür. Uygulanan bu yöntem ve eğitim ortamı düzenlemesinin aynı zamanda öğrencilerin sosyal bilgiler dersine karşı olan tutumları üzerinde de etkili sonuçlar verdiği görülmüştür. Ill
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research we studied the effect of rearanging the classroom setting and the use of active teaching methods in the unit called“Family, school and social life”in the subject“social relations”, on student attitude towards the lesson, their communicative skills in class, student attainment and permanence. An experimental method has been used in the research. For this reason, two groups took part in the research. One of them in experimantal and the other is control group. The experimental group was chosen according to the impartiality rule from the classes 4-A and 4- B in Ulviye Fenmen Primary School at Keçiören - Ankara in 2004 - 2005. While teaching the groups, active teaching methods (creative drama, problem solving, discussion etc.) were used in the experimental group and the classroom setting was rearranged in accordance with nature of the subject matter. As for the control group, the lesson was taught through lecturing and guestion - answer method. The classroom setting wasn't rearanged. By giving the students a pre-test before the application, we checked whether their learning levels are equal. After the application by giving a retest. The difference in the attainment levels of both groups was checked. 20 days after the application by giving a permanence test we checked whether there is any difference in respect of knowladge permanence in the groups. At the end of the application the groups were given a attitude scale together with an attainment test to see whether the methods. We used caused any difference in their attitude. In analyzing the data of the research, test“t”, arithmetic mean, standart deviation and percentages were used. Qualitative data were qualuated by analyzing their content and forming groups. In the research as a result of statistical analyses the findings obtained are as follows : 1. In the research it has been found out that the methods and techniques of creative drama, discussion, problem solving, sight seeing, demonstration - having it done group Works, individual Works, Project, sample case, making up stories, brain storming, conversation circle and developing views for the subjects in the unit called“family, school and social life”were suitable for the purpose and subject and thus it would be effective on students learning. As for the physical rearrangement of the classroom setting, it has been found out that“U”design and semi circles in accordance with the methods and techniques applied and for group Works, an arrangement in square or rectangular form would be convenient. IV2. It has been seen that rearranging the classroom setting and applying active teaching methods increased the students attainment level and proved to be more effective on learning permanence and the students attitude towards the lesson than traditional methods. 3. It has been understood that the methods applied and rearranging the classroom setting were more effective on the students communication in class and interaction process in the experimental group in proportion to the students in the control group. Thus, it has been established that the students in the experimental group were more interested in the lesson, listened to the lecture and each other much beter, expressed themselves more easily, had higher sense of responsibility and communiested with their friends and Teachers much beter when compared with the students in the control group. 4. When the results of the opinions of the Teachers and the students related to the application were examined, the teacher stated that the students in the experimental group participated in the class more actively, listened to the lesson much beter, were more interested in the lesson, communicated with their friends much beter and the methods applied increased their learning level. As for the students, they stated that they learnt more easily and more quickly owing to the application of different teaching methods and rearrangement of the classroom setting in a different way. They also stated that due to their active participation in the class they were so happy throughout the learning process.