Flüt öğretiminde kullanılan öğretim yöntemlerinin konulara göre etkililiğinin değerlendirilmesi
Evaluating the efficiency of the teaching methods used in flute education according to the subjects
- Tez No: 277996
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AKKAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmanın amacı; Türkiye'de eğitimcilerin flüt öğretiminde tercih ettikleri öğretim yöntemlerini ve bu yöntemlerin konulara göre kullanım düzeylerini belirlemek ve elde edilen veriler doğrultusunda öğretim yöntemlerinin konulara göre etkililik düzeylerini ortaya koymaktır.Araştırmada çeşitleme stratejisi doğrultusunda, nicel ve nitel veri toplama yöntem ve teknikleri bir arada kullanılmıştır. Çalgı öğretiminde kullanılan genel ve özel müzik öğretim yöntemlerinin tespitine ilişkin verileri toplamak için kaynak tarama yöntemi, yöntemlerin konulara göre tercih edilme düzeylerinin belirlenmesi için anket tekniği, anket sonucunda yöntemlerin etkililik düzeylerine ilişkin verileri toplamak için ise tek değişkenli tam deneysel veri toplama yöntemi ve yine bu aşamada kullanılan öğretim materyallerinin toplanması için doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın anket aşamasında Türkiye'de ortaöğretim ve yükseköğretim kurumlarında görev yapan tüm flüt eğitimcilerine ulaşılmaya çalışılmış, deneysel çalışma ise Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi (A.A.G.S.L.) flüt öğrencileri ile yapılmıştır. Deneysel uygulama aşamasında belirlenen örneklem grubundan her konu için altışar kişilik iki grup oluşturulmuş, konuların öğretimi, hazırlanan ders planları rehberliğinde, gruplardan birine en çok tercih edilen iki yöntem, diğerine ise en az tercih edilen iki yöntem ile yapılmıştır. A.A.G.S.L. flüt öğrencileri (20 öğrenci) ile 16 ay süresince yapılan bu çalışmanın ölçümleri son-test formları ile yapılmış ve sonuç, elde edilen başarı puanlarına göre belirlenmiştir. Bulgular, eğitimcilerin konulara göre tercih ettikleri yöntemlerin etkililik durumlarını ayrıntılı olarak ortaya koymuş, böylece flüt öğretiminde konulara göre kullanılması uygun olan en etkili yöntemler belirlenmiştir. Bu doğrultuda eğitimcilere hangi konuda hangi yöntemleri tercih edebilecekleri ya da tercih etmeye devam etmeleri konusunda öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is determining the teaching methods preferred by educators and their usage ranges according to the subjects in flute education in Turkey and exposing the efficiency ranges of this methods through the obtained datas .In this study, quantitive and qualitative data indicating methods and techniques are used together, towards the strategy of diversity. For indicating the data of the general and specific teaching methods used in instrumental education, the technique of resource review, for determining the usage ranges of the methods according to the subjects, the technique of survey, for indicating the data of the efficiency range of the methods, both univariate outright experimental data indicating method and document investigation method (for collecting the teaching materials of the experimental phase) is used.At the phase of survey it is tried to be reached to the all educators teaching flute at secondary schools and universities in Turkey. And also the experimental phase is done with the flute students of The Anatolian High School of Fine Arts (A.H.S.F.A.) in Ankara. At the phase of experimental application, two groups are made for the each subject putting six students together in each group. The teaching of the subjects is done with guidance of the prepared lesson plans, by using most preferred two methods to one group and less preferred to the other. The evaluation of this 16 month study is made with the post tests applied to the students of A.H.S.F.A.(20 students) and the result is determined according to the success rates. The findings put the case about the efficacy of the teaching methods preferred by the educators in accordance with the subjects so that the mostly efficient proper teaching methods, used in flute teaching as regards the subjects are indicated. Accordingly, the suggestions touching the methods which can be used or can be continued to be used for the flute teaching process are presented to the educators.