Ortaöğretim 9. sınıf fizik dersi öğretim programına ilişkin öğretmen görüşleri
Teacher views on secondary 9th grade physics course curriculum
  1. Tez No: 278017
  2. Yazar: MERAL ŞAFAK ERGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM KANDİL İNGEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, 2007-2008 öğretim yılından itibaren uygulamaya konulan ortaöğretim 9. sınıf fizik dersi öğretim programına ilişkin öğretmen görüşlerini incelemektir.Araştırma, tarama modelinde yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 2009-2010 eğitim-öğretim yılında Ankara ili Altındağ ilçesinde bulunan ortaöğretim okullarında aktif olarak ortaöğretim 9. sınıfta fizik dersine giren öğretmenlerdir. Araştırmada verilerin toplanması amacıyla ?Fizik Dersi Öğretim Programı Ölçeği? kullanılmıştır. Verilerin analizinde, alt boyutlar ve anket geneli puanların gösteriminde katılımcıların eğitim düzeyi gruplamasında ortanca (Çeyreklikler arası sapma-Interquartile Range-IQR) diğer gruplama değişkenlerinde ise ortalama-standart sapma kullanılmıştır.Araştırmanın sonucunda, öğretmenler fizik dersi öğretim programı ?kazanımlar? ve ?içerik? boyutlarına ilişkin olumlu görüş bildirirken; ?öğrenme-öğretme durumları? ve ?ölçme-değerlendirme durumları? boyutlarına ilişkin bazı sorunlar yaşadıklarını ifade edip, kısmen olumlu görüş belirtmişlerdir. Elde edilen bulgular; Ortaöğretim 9. sınıf fizik dersine giren öğretmenlerin, programı uygularken sosyal çevre ile işbirliği yapamadıklarını, okul yönetiminden yeterli destek göremediklerini, programın getirdiği yapılandırmacı yaklaşımı başarıyla uygulamaya çalıştıklarını, etkinliklerin gerçekleştirilmesinde zaman yetersizliğinden kaynaklanan sorunlar yaşadıklarını ortaya koymaktadır. Öğretmenler programı uygularken velilerle ve sosyal çevreyle iletişim kurmakta zorlandıklarını belirtmişlerdir. Ayrıca öğretmenlerin, okullardaki fizik dersine yönelik alt yapı yetersizliklerinin programın uygulanmasında olumsuzluk oluşturduğu ortaya çıkmıştır. Öğretmenler uygulamalarda genel olarak öğrencileri ile ilgili sorun yaşamadıklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is analyzing the opinions of the teacher? concerning of the physics curriculum of 9th class of secondary education which was executed and put in practice since the 2007-2008 academic year.The research was carried out in a servaillance model. The working group of the research is the teacher who were actively attended in 9th class physics lectures in the secondary schools of Altındağ district of Ankara in 2009-2010 academic year. In the research, ?The Scale of Education Program of Physics Curriculum? has been used for the purpose of collection data. In the analysis of data, the median (Interquartile Range-IQR) has been used in subscale scores and overall impression of the survey and grouping of teacher? education level, and mean ± deviation has been used in grouping of the other variables.In conclusion, while the teacher were declaring positive views concerning with the ?achievements? and ?content? dimensions of the education program of physics curriculum; they were expressing that they were having troubles relating with the ?Learning and teaching conditions? and ?Measurement and evaluation conditions? dimensions and indicating their partially positive opinions. The symptoms that obtained, presented that the teacher who are attending the 9th class physics lectures in the secondary schools, couldn?t make cooperation with the social environment while implementing of the program, couldn?t get adequate support from school management, tried to apply constructivism successfully that program brought to them, experienced problems originated from lack of time in the realization of activities. While the teacher were implementing the program, they had expressed that they had some difficulties in communicating with the parents and the social environment. Also it had appeared that the lack of infrastructure of the teacher, intended for physics curriculum in the schools, generated negativity in the implementation of program. Teacher had expressed that they had generally no problem with the students in the aplications.