Pamukta (gossypium hirsutum l.) Uc alma ve pix uygulamasının verim ve kalite üzerine etkisinin araştırılması
- Tez No: 50813
- Danışmanlar: PROF.DR. Ş. HAZIM EMİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 28
Özet
SUMMARY In this study, pix, which is the regulator of the plant growth, and the topping application effects on yield and quality of two cotton varieties; Nazilli-84 and Nazilli-87 were ivestigated. Field tests were carried out in ödemiş, in 1994 by using the split-plot statistical design with 3 replications and 5 variations. Pix was applied 100 kg/da. Topping was applied as breaking 10 cm part from the tap of the shoa.t by hand. The applications of topping and pix was applied in two cotton varieties as 1) control, 2) early (3-6 boll period), and 3) late (6-8 boll period). The effect of the different applicaitons on cotton vegetative, generative, and technological specifications were investigated. In this study, also the economical analyses of the applications were given as a model. Vegetative Specifications: - The average plant height was 86.3 cm. It was found that both applications stopped the plant growth, especially in the early applications. - The average number of the side branches was 11.76+2.19=13.95 (Frui t+Branch). The difference in two applications was found statistically insignificant. Generative Specifications: - The general test average of the number of boll p&r plant was calculated as number /plant. In pix application, this was 18,91 from early, 22,18 from late, in topping application, it was 18.95 from early and 17.80 from late appl icat ions. - The general test average of boll seed cotton weight was found as 5.11. The seed cotton weight averages were 4.85 from early, and 4.89 from late pix applicaitons 18.85 from early, and 17.8 from late topping applications. - Although same differences was found in the number of boll and ball seed cotton weight from each application, it wasn't enough to affect the yield. - Seed cotton yield per decar: The test average was 225.3 kg/da. Both applications came out insignificant for both varieties.Çalışmamızda; bitki büyüme regülatörü olan pix ve uç alma uygulamalarının Nazilli-84 ve Nazilli-87 pamuk çeşit¬ lerinde verim ve kalite üzerine etkileri incelenmiştir. Tarla denemeci 1994 yılında Ödemiş'te, tesadüfü blokla¬ rı deneme deseninde 3 tekerrürlü ve 5 varyant!ı alarak kurulmuştur. Pix 100 gr/da dozuyla kullanılmıştır. Uç alma, tepe sürgününden 10 cm'lik kısmı el ile kırılarak uygulan¬ mıştır.Uç alma ve pix uygulama iki pamuk çeşidinde l:Kantral 2:Erken (3-6 koza dönemi) ve 3:Geç (6-8 Koza dönemi) olarak iki kez uygulanmıştır. Denemede ele alınan değişkenlerin, pamuğun başlıca vegetatif, genetarif ve teknolojik özellik¬ lerine etkileri incelenmiştir.Bu arada ekonomik analizler de bir model alarak verilmiştir. Vegetatif özellikler -Bitki boyu, deneme genel ortalamasında 86,3 cm olmuş¬ tur. Her iki uygulama ile bitki boyunun uzamasını durduğu ve özellikle erken dönemlerinin- daha etkili oldu§u görülmüş¬ tür. -Yandal sayısı, deneme genel ortalaması 11,76+2,19 =13,95 (meyve + odun) olmuştur. Uygulamalar arasındaki farklar istatistik anlamda önemsiz çıkmıştır. Generatif özellikler - Bitkide koza sayısı, deneme genel ortalamasına göre 19,69 adet/bitki bulunmuştur. Pix uygulamasının erken dönem uygulamasından ortalama 18,91, geç'den 22,18, uç almada erken'den 18,85, geç uygulamasından 17,8 adet/bitki sonucu alınmıştir. -Koza Kutlu Ağırlığı, deneme genel ortalaması 5,11 çıkmıştır. Erken pix uygulamasından 4,85, geç'ten 4,89, uç almada, erken dönemden 5,45/geç uygulamadan 5,45 adet/bitki sonucu alınmıştır. -Bitkide koza sayısı ve kaza kutlu ağırlığında, uygulamalar bazı farklar yaratmış olmasına rağmen verimi etkileyecek kadar bulunmamıştır. -Dekara Kutlu Verimi: Deneme ortalaması 225,3 kg/da bulmuştur. Uygulamaların her iki çeşitte de etkileri önemsiz çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Çalışmamızda; bitki büyüme regülatörü olan pix ve uç alma uygulamalarının Nazilli-84 ve Nazilli-87 pamuk çeşit¬ lerinde verim ve kalite üzerine etkileri incelenmiştir. Tarla denemeci 1994 yılında Ödemiş'te, tesadüfü blokla¬ rı deneme deseninde 3 tekerrürlü ve 5 varyant!ı alarak kurulmuştur. Pix 100 gr/da dozuyla kullanılmıştır. Uç alma, tepe sürgününden 10 cm'lik kısmı el ile kırılarak uygulan¬ mıştır.Uç alma ve pix uygulama iki pamuk çeşidinde l:Kantral 2:Erken (3-6 koza dönemi) ve 3:Geç (6-8 Koza dönemi) olarak iki kez uygulanmıştır. Denemede ele alınan değişkenlerin, pamuğun başlıca vegetatif, genetarif ve teknolojik özellik¬ lerine etkileri incelenmiştir.Bu arada ekonomik analizler de bir model alarak verilmiştir. Vegetatif özellikler -Bitki boyu, deneme genel ortalamasında 86,3 cm olmuş¬ tur. Her iki uygulama ile bitki boyunun uzamasını durduğu ve özellikle erken dönemlerinin- daha etkili oldu§u görülmüş¬ tür. -Yandal sayısı, deneme genel ortalaması 11,76+2,19 =13,95 (meyve + odun) olmuştur. Uygulamalar arasındaki farklar istatistik anlamda önemsiz çıkmıştır. Generatif özellikler - Bitkide koza sayısı, deneme genel ortalamasına göre 19,69 adet/bitki bulunmuştur. Pix uygulamasının erken dönem uygulamasından ortalama 18,91, geç'den 22,18, uç almada erken'den 18,85, geç uygulamasından 17,8 adet/bitki sonucu alınmıştir. -Koza Kutlu Ağırlığı, deneme genel ortalaması 5,11 çıkmıştır. Erken pix uygulamasından 4,85, geç'ten 4,89, uç almada, erken dönemden 5,45/geç uygulamadan 5,45 adet/bitki sonucu alınmıştır. -Bitkide koza sayısı ve kaza kutlu ağırlığında, uygulamalar bazı farklar yaratmış olmasına rağmen verimi etkileyecek kadar bulunmamıştır. -Dekara Kutlu Verimi: Deneme ortalaması 225,3 kg/da bulmuştur. Uygulamaların her iki çeşitte de etkileri önemsiz çıkmıştır.SUMMARY In this study, pix, which is the regulator of the plant growth, and the topping application effects on yield and quality of two cotton varieties; Nazilli-84 and Nazilli-87 were ivestigated. Field tests were carried out in ödemiş, in 1994 by using the split-plot statistical design with 3 replications and 5 variations. Pix was applied 100 kg/da. Topping was applied as breaking 10 cm part from the tap of the shoa.t by hand. The applications of topping and pix was applied in two cotton varieties as 1) control, 2) early (3-6 boll period), and 3) late (6-8 boll period). The effect of the different applicaitons on cotton vegetative, generative, and technological specifications were investigated. In this study, also the economical analyses of the applications were given as a model. Vegetative Specifications: - The average plant height was 86.3 cm. It was found that both applications stopped the plant growth, especially in the early applications. - The average number of the side branches was 11.76+2.19=13.95 (Frui t+Branch). The difference in two applications was found statistically insignificant. Generative Specifications: - The general test average of the number of boll p&r plant was calculated as number /plant. In pix application, this was 18,91 from early, 22,18 from late, in topping application, it was 18.95 from early and 17.80 from late appl icat ions. - The general test average of boll seed cotton weight was found as 5.11. The seed cotton weight averages were 4.85 from early, and 4.89 from late pix applicaitons 18.85 from early, and 17.8 from late topping applications. - Although same differences was found in the number of boll and ball seed cotton weight from each application, it wasn't enough to affect the yield. - Seed cotton yield per decar: The test average was 225.3 kg/da. Both applications came out insignificant for both varieties.