Değişik toprak işlemelerin bazı tarla bitkilerinde etkileri üzerine çalışmalar
- Tez No: 27813
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ HAZIM EMİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
- 24 - 12. özellikle eğimli arazilerde daha fazla önem kazanan erozyon kayıpları, toprak işlemesiz yöntemin uygulanması ile büyük ölçüde azalacaktır. 7. ÖZET Son yıllarada A.B.D. ve Avrupa ülkelerinde toprak hazır lığında geleneksel İşleme metodunun yerine toprak işlemenin azaltılması hatta kaldırılması üzerine çalışmalar yapılmakta ve uygulamada başarılı sonuçlar alınmaktadır, ülkemizde de bu farklı yöntemlerin bazı tarla bitkileri üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmış ve Ege bölgesinde geniş alanlarda yetiştirilen bitkilerden kışlık bitki olarak“Cumhuriyet-75”ekmeklik buğday çeşidi.yazlık ikinci ürün bitkisi olarak ise“Türk Melezi”mısır çeşidi bu çalışmada kullanılmak üzere seçilmiştir. Deneme. 1991-92 yıllarında E.Ü. Ziraat Fakültesi 'nin Bornova 'daki deneme tarlalarında kurulmuştur. Bornova toprakları nispeten orta ağır-killi, kilimli bünyelidir. Deneme alanı buğday için değişik toprak işlemelere göre üç tekerrürlü tesadüf blokları deneme desenine göre düzenlenmiştir. Parsellerin net hasat alanı 84.0 ın2 olarak tespit edilmiştir. Mısır bitkisinde deneme alanı, buğday hasadından sonra her parselin üç alt toprak işleme parseline ayrılması ile bölünmüş parseller şeklinde olmuştur. Mısır parsellerinde net hasat alanı 28.0 m2 olarak belirlenmiştir. -Toprak işleme variyantları İse; a)0@len©kael Toprak işleme( pulluk ile 20~25csm derinde) b)Azaltılmış Toprak işleme(rototiller ile 10-12 cm' de) c)Toprak işlemesiz (Anıza) Ekim yöntemleridir. 20.10.1991 tarihinde deneme variyantlarına uygun şekilde hazırlanan parsellere buğday ekimi yapılmıştır.Gübreleme, ya bancı ot mücadelesi gibi kültürel işlemler yerine getirilmiş, deneme 18.06. 1992'de hasat edilmiştir. Hasat sonrası sap, saman toplanıp aynı yerde mısır ekimi için deneme planına uygun şekilde her parsel üç ayrı toprak işleme variyantı için üç alt parsele ayrılmış“19.06. 1992”tarihinde anızlar ekilmiştir. Ardından deneme alanı sulanmış, toprak tava geldiğinde deneme planına göre toprak işlemeler yapılmış ve 04. 07. 1992'de diğer variyantlarda da ekimler yapılmıştır. Gelişme periyoduna uygun şekilde sulama, seyreltme, çapalarına. gübreleme, mücadele yapılmıştır. Yabancı ot mücadelesi anıza ekim parsellerinde el ile yolarak, diğer parsellerde ise el çapası ve kültüvatör kullanılarak yapılmıştır. Buğday ve mısır bitkilerine ait veriler AÇIKGÖZ(l)'e göre istatistik analize tabi tutulmuştur.Buna göre; a) Buğday Bitkisinde: Tohum yatağının geleneksel yöntem ile hazırlandığı par sellerdeki bitkiler, diğer variyantlardakilere göre daha iyi gelişme göstermiştir.- 25 - Bitki boyu toprak işlemelerden etkilenmemiş, ortalama 76.0 cm olarak bulunmuştur. Toprağın işlenme derinliğine göre en fazla kardeşlenme geleneksel işlemede (2.13 adet/bitki) bulunurken, bunu azaltılmış işleme (1.89 adet/bitki) ve toprak işlemesiz (1.85 adet/bitki) yöntemleri izlemiştir. Variyantlar arsında m2'de başak sayısı bakımından istatistiki önemde farklar çıkmamıştır. Buna karşın en yüksek değerler 386.3 başak/m2 ile geleneksel işleme ve 385.3 başak/m2 ile azaltılmış işlemede bulunmuştur. Başak boyu geleneksel işleme variyantında 8.66 cm olurken anıza ekimde 8.56 cm olarak bulunmuş, azaltılmış işlemede ise 8.23 cm ile en düşük değer elde edilmiştir. Başakta dane sayısı da başak boyunda olduğu gibi en yük sek geleneksel işlemede (28.0 adet), daha sonra anıza ekimde (27.3 adet) ve azaltılmış işlemede (25.6 adet) elde edilmiştir. Variyantların etkisi önemli olmamakla birlikte en yüksek B.D.A. değeri 1.13 gr ile geleneksel işlemede bulunmuştur. Başak verimleri her üç variyantta birbirine yakın bulun muş ancak, geleneksel işlemede çok küçük bir farklılık ile en yüksek (1.13 gr/başak) çıkmıştır. Bitkilerin her bakımdan daha iyi büyüme gösterdiği geleneksel İşlemede dane verimi 438.3 kg/da ile en yüksek ve anıza ekimden 25.7 kg/da; azaltılmış işlemeden 49.0 kg/da daha fazla olmuştur. b) Mısır Bitkisindet Anıza ekim yapılan parsellerde daha iyi çıkış sağlanmış, bu variyantta bitki sayısı 4159 bitki/da ile en yüksek bulun muştur. Bitki boyu bakımından yapılan karşılaştırmada geleneksel işleme (205.0 cm) ve azaltılmış işleme (198.4 cm) variyantları aynı istatistik grupta yer almışlardır. Anıza ekimde ise bitki boyu 188.5 cm olmuştur. Koçan yüksekliği ve koçan boyu yönünden variyantlar ara sı farklar önemsiz çıkmıştır. Ancak geleneksel işlemede diğer uygulamalardan daha iyi bitki gelişimi sağlanmış, koçan yük sekliği 75.6 cm, koçan boyu 16.4 cm ile en yüksek ortalama değerde bulunmuştur.Hasatta danedeki nem içeriği toprak işlemelerden etkilenmiş, anıza ekim uygulamasında %21.7 ile en düşük seviyede bulunurken, geleneksel ve azaltılmış işlemelerde bu değer ort. %38.5 düzeyinde gerçekleşmiştir.- 26 - Variyantlara göre bitkide koçan sayısı geleneksel işle mede 0.97, azaltılmış işleme ve anıza işlemede 0.96 adet/bitki bulunmuştur. Toprak İşlemeksizin anıza yapılan ekimde koçanda dane sayısı ort. 334.3 adet ile tüm işlemelerden yüksek çıkmıştır. Bunu 284.5 adet ile geleneksel işleme izlemiş.azaltılmış işleme 268.4 adet ile en düşük değeri vermiştir.Variyantlar arası farklar istatistik! yönden önemli bulunmuştur. B.D.A. deneme variyantlarından etkilenmiştir. Geleneksel işlemede 370.0 gr olarak bulunan bu değer, azaltılmış işleme de 347.7 gr ve toprak işlemesizde 285.9 gr olmuştur. Koçan ve dolayısı ile bitki dane verimi yönünden yapılan karşılaştırmada ilk sırayı geleneksel işleme (105.2 gr/koçan; 102.2 gr/bitki) alırken, bunu anıza ekim (95.6 gr/bitki; 92.3 gr/bitki) ve azaltılmış İşleme (93.2 gr/koçan; 89.8 gr/bitki) izlemiştir. Aradaki farklar istatistik! yönden önemli çıkmış tır. Dane/koçan ağırlıkları oranının anıza ekim variyantında (% 79.8) diğer uygulamalardan daha yüksek olduğu görülmüştür. Geleneksel ve azaltılmış işlemelerde bu oranlar sırasıyla %68.2 ve %66.0 olarak bulunmuştur. Dane mısır veriminin anıza ekim yapılan parsellerde (ort 383.7 kg/da) diğer toprak işleme parsellerinden yüksek olduğu görülmüştür. Bu arada istatistik analizci© ön bitkiye yapılan toprak işlemelerin mısırda verim üzerine etkisi olduğu saptanmıştır. Buna göre buğdayda geleneksel işleme yapılıp mısır anıza ekildiğinde, tüm kombinasyonlardan daha yüksek verim el de edilmiştir (404.5 kg/da). SUMMARY Recently, many researches to reduce the tillage instead of conventional methods have been tried and successful re sults have been obtained in USA and European countries. In the study, the effects of different tillage methods(Conventional, Reduced Tillage and No-Tillage) on some field crops such as wheat (Triticum aestlvum. Cumhuriyet-75 variety) and maize (Zea may3. Türk Melezi variety) were researched. The trial was conducted in the experiment field of Fa culty of Agriculture in Bornova between 1991-1992. The expe riment soil was clay-loam. Experiment design was randomized block complete design with three replications. Three different tillage methods were applicated for wheat. Net harvest area was 84.0 m2. Experiment area at second crop corn plant was designed which is divided three sub-plots after wheat harvest. Net har vest area was 28.0 m2.
Özet (Çeviri)
- 26 - Variyantlara göre bitkide koçan sayısı geleneksel işle mede 0.97, azaltılmış işleme ve anıza işlemede 0.96 adet/bitki bulunmuştur. Toprak İşlemeksizin anıza yapılan ekimde koçanda dane sayısı ort. 334.3 adet ile tüm işlemelerden yüksek çıkmıştır. Bunu 284.5 adet ile geleneksel işleme izlemiş.azaltılmış işleme 268.4 adet ile en düşük değeri vermiştir.Variyantlar arası farklar istatistik! yönden önemli bulunmuştur. B.D.A. deneme variyantlarından etkilenmiştir. Geleneksel işlemede 370.0 gr olarak bulunan bu değer, azaltılmış işleme de 347.7 gr ve toprak işlemesizde 285.9 gr olmuştur. Koçan ve dolayısı ile bitki dane verimi yönünden yapılan karşılaştırmada ilk sırayı geleneksel işleme (105.2 gr/koçan; 102.2 gr/bitki) alırken, bunu anıza ekim (95.6 gr/bitki; 92.3 gr/bitki) ve azaltılmış İşleme (93.2 gr/koçan; 89.8 gr/bitki) izlemiştir. Aradaki farklar istatistik! yönden önemli çıkmış tır. Dane/koçan ağırlıkları oranının anıza ekim variyantında (% 79.8) diğer uygulamalardan daha yüksek olduğu görülmüştür. Geleneksel ve azaltılmış işlemelerde bu oranlar sırasıyla %68.2 ve %66.0 olarak bulunmuştur. Dane mısır veriminin anıza ekim yapılan parsellerde (ort 383.7 kg/da) diğer toprak işleme parsellerinden yüksek olduğu görülmüştür. Bu arada istatistik analizci© ön bitkiye yapılan toprak işlemelerin mısırda verim üzerine etkisi olduğu saptanmıştır. Buna göre buğdayda geleneksel işleme yapılıp mısır anıza ekildiğinde, tüm kombinasyonlardan daha yüksek verim el de edilmiştir (404.5 kg/da). SUMMARY Recently, many researches to reduce the tillage instead of conventional methods have been tried and successful re sults have been obtained in USA and European countries. In the study, the effects of different tillage methods(Conventional, Reduced Tillage and No-Tillage) on some field crops such as wheat (Triticum aestlvum. Cumhuriyet-75 variety) and maize (Zea may3. Türk Melezi variety) were researched. The trial was conducted in the experiment field of Fa culty of Agriculture in Bornova between 1991-1992. The expe riment soil was clay-loam. Experiment design was randomized block complete design with three replications. Three different tillage methods were applicated for wheat. Net harvest area was 84.0 m2. Experiment area at second crop corn plant was designed which is divided three sub-plots after wheat harvest. Net har vest area was 28.0 m2.- 27 Variety of tillage methods; 1. Conventional Tillage( tilling in 20-25 cm by ploughing) 2. Reduced Tillage (tilling in 10-12 cm by rototiller) 3. No-Tillage (withouth tilling, direct sowing to stuble) Wheat was sowed on 20 October, 1991 and harvested on 18 June. 1992. On 19 June. 1992 the maize was sowed into the no- tillage plots, and then all plots were irrigated to tillage. Later the maize was sowed to the other plots. The data of wheat and second crop corn were analysied according to Açıkgöz(l). The results were could be summerized as fallows: A) In wheat ; In plots prepared with conventional tilling, plants imp roved better according to other plots. Plant height was not influenced from different tillages and was found about 76,0 cm. The most tiller was obtained from conventional till(2.13 tiller/plant) whereas the lower numbers of tillers were obta ined from the reduced tillage (1.89 tiller/plant) and no-till (1.84 tiller/plant) methods, respectivelly. Differences between tillage methods weren't important in number of heads. In addition, the highest values was seen 386.3 ear of grain/m2 with conventional and 385.3 ear of grain/m2 with reduced tillage methods. Ear of grain lengths were found 8.66 cm in conventional and 8.56 cm in no-tillages. In reduced tllage it was found the lowest. Number of grain in an ear of grain was seen such as 28.0 grain at conventional till. 27.3 grain at no-till and 25.6 rain at reduced till. Besides effects of different tillages wan not found im portant, the highest weight of thousant grain value was 1.13 gr at conventional tillage. Yields of grain of ear were found nearly at various in each treatment, therefore at conventional tillage it was ri sen with little differences to 1.13 gr/ear of grain. Conventional tillage that plants have better grown was 4383.0 kg/ha grain yield. It was higher than no-tillage about 257.0 kg/ha and reduced tillage about 490.0 kg/ha. B) In second crop corn plant; Better seedling was obtained in no-tillage plots and at these treatment, number of plants was found (41590 plant/ha) in highest value. When plant heights were compaired between different til lages; conventional (205.0 cm) and reduced (198.4 cm) tilla ges were taken places in some statistic groups.- 28 - Differences of stumb height and lenght were not found im portantly. But in conventional tillage stumb height and lenght values were measured 75.6 cm and 16.4 cm respectively in the highest. At harvest the rate of grain moisture content was effec ted by different tillage significantly. While it was found %21.7 in on-tillage it was appeared avarage value about %38.5 şn conventional and reduced tillage. According to varies the number of stumb on plant was fo und 0.97 at conventional tillage.0.96 at reduced and no-till lages. Number of grain on stumb was avarage 334. 3grain/stumb at no-tillage. This value was higher than others and found im portant. Weight of thousand grain was effected from different tillages. This valuethat was found 370.0 gr in conventional tillage, it was found 347.7 gr in reduced tilling and 285.9 gr in no-tillage. At comparasion between the yield of stumband yield of grain in plant; conventional tillage was taken place 105.2 gr /stumb and 102.2 gr/plant firstly. It was followed by no-till with 95.6 gr/stumb, 92.3 gr/plant and reduced tillage with 93.2 gr/stumb. 89.8 gr/plant. The rate of grain weight/stumb weight with grain was seen (about %79.8) higher than other methods in no-tillage. This rates were found at conventional and reduced tillage %68.2 and %66.0 respectively. The yield of grain corn at no-till treatment was higher than others (3837.0 kg/ha). Tillages that were made for wheat fixed influence on yield of second crop corn. The highest yi eld of grain corn was obtained conventional tillage for wheat X sowing to the stuble combination (4045 kg/ha). pİİâPâSlÛH MtBKta