Yerli yapım bazı traktörlerle toprak işlemede optimum traktör-alet kombinasyonunun belirlenmesi üzerinde bir araştırma
- Tez No: 46911
- Danışmanlar: PROF.DR. GALİP KEÇECİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Ziraat, Mechanical Engineering, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Ill ÖZET Tarımsal üretimde kullanılan alet ve makinalann büyük bir kısmının çalıştırılmasında güç ve kuvvet kaynağı olarak traktör kullanılmaktadır. Etkin bir mekanizasyon için, traktör ve alet arasında uygun dengenin kurulması ve traktörün ürettiği gücü büyük ölçüde tüketebilecek bir alet ile çalıştırılması gerekmektedir. Birincil toprak işlemede oldukça büyük enerji tüketimi olmaktadır, tşlem sırasında harcanan enerjinin azaltılmasına yönelik çalışmalarda, ilerleme hızı ile alet genişliğinin optimizasyonu ve traktör-alet uyumu ön plana çıkmaktadır. Bu konuda yapılan çalışmalarda araştırmacılar, birim alanda harcanan enerji miktarını en az, fakat iş başarısını maksimum seviyede tutmanın yollarını araştırmaktadırlar. Herhangi bir traktörün tarla performansı, çalışma koşullarında yapdacak ölçmelerle belirlenebilir. Ancak bu çalışmaların yapılabilmesi için belirli olanaklara ve ölçüm düzenlerine sahip olunması gerekmektedir. Bu nedenle, traktörlerin değişik işletme koşullarındaki performansı belirli bir doğrulukla önceden bilinmesini sağlayacak yöntemleri geliştirme çabaları devam etmekte ve bir çok araştırmacı traktör tarla performansının önceden kestirimini sağlayan matematik modeller üzerinde çalışmaktadır. Bu çalışmada; toprak işlemede kullanılan bazı traktör-alet kombinasyonlarının tarla performans değerleri, matematik modeller yardımıyla teorik olarak belirlenmiştir. Materyal olarak, farklı güç gruplarında 4 adet traktör, farklı iş genişliklerinde 4 adet pulluk, 3 adet çizel, farklı 2 tarla koşulunda ele alınmıştır. Traktör çeki performansı ve toprak işleme aletlerinin çeki kuvveti ihtiyacı, deneysel eşitlikler kullanılarak hesaplanmıştır. Hesaplama işlemleri için bilgisayarda Quatro Pro-4 paket programı altında hazırlanan makro progranlar kullanılmıştır. Program veri giriş tablolarına traktör, alet ve toprak özellikleri ile ilgili veriler girilmiş ve traktör-alet kombinasyonlarının performans değerleri elde edilmiştir. Bu değerlerden vites kademesi, patinaj, ilerleme hızı, çeki kuvveti, motor yüklenme derecesi, enerji tüketimi ve iş başarısı gibi değerler dikkate alınarak optimum çalışma koşullarını veren traktör-alet kombinasyonları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
112 SUMMARY Tractors are used to give work a great deal of the implements and machines which are run in agricultural production as a source of power and force. In order to realize the efficient mechanization, suitable balance should be constructed and tractor should be worked with a implement which would be able to consume the greater part of power produced by tractor. Extremely high energy is consumed in primary soil tillage. In the researches which were carried out for decreasing the energy consumption, an optimization between the forward speed and width of implement and convenience of tractors and implement are determined as important subjects. Researches have been studying on decreasing of energy amount per unit area and keeping the productivity on maximum level. Field performance of a tractor is able to determine as measurements in working conditions. But, some possibilities and measurement set-ups are necessary in order to realize these studies. Because of this, studies of improving of methods related to prediction with certain accurate of the performance values of tractors in different working conditions have been continued and so many researches have been studying on mathematical models used to estimate tractor field performance. In this research, field performance values of tractor-implement combinations used in soil tillage were determined theoretically by mathematical models. Four tractors in different power groups, four ploughs and three chisels of different working widths were taken into consideration as materials in two field conditions. The values of tractor draught performance and draught force requirements of tillage implements were empirically calculated. For data calculations macro programs were written in Quatro Pro-4 spreadsheet program. Tractor, implement and soil specifications data were input by tables into these programs and the performance values of tractor-implement combinations were obtained. By taking into consideration these performance data, which are gear range, slip, forward speed, draught force, engine load factor, energy consumption and work rate, the tractor-implement combinations giving the optimum working conditions were determined.