Oyun destekli matematik öğretimin ilköğretim 6.sınıf öğrencilerin kesirler konusundaki başarı, başarı güdüsü, öz-yeterlik ve tutumlarının gelişimlerine etkisi
The effects of game-supported mathematics learning unit of fractions for developments of 6th grade students? achievement, achievement motivation, self-efficacy and attiude
- Tez No: 278131
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SIRRI AYDINTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırma; ilköğretim 6. sınıf matematik dersi kesirler ünitesinin oyun destekli öğrenme yaklaşımı ile öğretiminin öğrenci başarısına ve tutumuna etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır.Çalışma, 2009?2010 eğitim-öğretim yılında, Ankara İli Sincan İlçesi' n de bulunan bir ilköğretim okulun da öğrenim gören toplam 70 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, öntest ? son test ve kalıcılık testi olmak üzere üç tekrarlı ölçüm üzerine kurulu kontrol gruplu deneysel araştırma modeli kullanılmıştır. İlköğretim okullarındaki 6. sınıflardan biri deney grubu, diğeri ise kontrol grubu olarak belirlenmiştir.Deney grubunda dersler oyun destekli öğrenme yaklaşımı ile kontrol grubunda ise geleneksel öğretim yöntemi ile yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak, matematik başarı testi, matematik başarı güdüsü ölçeği, matematik dersine yönelik tutum ölçeği ve matematiğe ilişkin öz-yeterlik ölçeği kullanılmıştır. Başarı testi araştırmacı tarafından hazırlanmış, diğer ölçekler ise hazır olarak kullanılmıştır. Bu ölçme araçları deneysel süreç öncesinde, süreç bitiminde ve bitimden 3 hafta sonra olmak üzere üç kez uygulanmıştır. Elde edilen veriler LISREL adlı istatistik programı ile analiz edilmiştir.Araştırma sonucunda; oyun destekli öğrenmelerin öğrencilerin kazanımlara ilişkin başarılarını, öz-yeterlik algılarını ve matematik dersine yönelik tutumlarındaki gelişimleri etkilediği görülmüştür. Bununla birlikte başarı gelişimleri ile tutum, öz-yeterlik gelişimleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğu görülmüştür
Özet (Çeviri)
This research was done to examine the influence of game supported learning aproach of fractions unit in the 6th grade of primary school.This study was done in the Primary School in Sincan-Ankara with 70 students in the 2009-2010 education terms. In this research experimental research model with controlling group which is based on 3 times repeated calculation consisting of, pretest, posttest and permanency test was used. One of the 6th grades in the primary school was determined as experiment group, the other was determined as controlling group.In the experiment group the lessons were conducted with game-supported learning approach, while in controlling group the traditional education way was used. In the research math achievement test, mathematics achievement motivation scale, attitude scale for mathematics lesson, efficacy scales for mathematics were used to collect data. Achievement test prepared by the researcher, the other scales were readily used. These calculation means were used three times, before the experimental process, at the end of the process and 3 weeks after the end. The data were analyzed with LISREL statistic program.As a result of the research, it was seen that game-supported learning affects the students? achievement for their gains, sense of efficacy and their attitude improvement for the mathematics lesson