Sanayi domatesi üretiminde geciken hasat zamanlarının verim ve kaliteye etkileri üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 27815
  2. Yazar: RAHMİ ÇAKARIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK YOLTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
- 59 - ÖZET Bu araştırma 1992 yılında Karacabey Tat Konserve Sanayi Salça fabrikasının üretim alanında bir üretici tarlasında çiftçi koşullarında gerçekleştirilmiştir. Deneme Split Plot deneme desenine göre kurulmuş, materyal olarak Shasta, Alta ve Rio grande çeşitleri kullanılmıştır. Her çeşit için optimum hasat zamanı belirlenmiş ve bu tarihlerden başlayarak 3' er gün aralıklarla 6 ayrı dönemde hasadlar yapılmıştır. Böylece farklı zamanlarda yapılan hasadın verim ve kalite üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Verim değerleri ve meyve kalitesi (brix, pH, küf, renk) ile ilgili elde edilen sonuçlar şunlardır: 1. Denemede yer alan 3 çeşit arasında Shasta çeşidi ortalama 7614 kg. /da. toplam verim ile en yüksek verimli çeşit olmuş, Rio grande çeşidi ise 6081 kg. /da. ile en düşük verimli çeşit olarak belirlenmiştir. Bu üç çeşidin oluşturduğu deneme tarlasının ortalama verimi ise 6995 kg. /da. olarak saptanmıştır. Hasat dönemleri geciktikçe toplam verim azalmıştır. 2- Brix değerleri incelendiğinde Shasta çeşidi hem birinci ve ikinci el hasat için en yüksek brix (6.006 - 6.800) değerine sahiptir. Rio grande çeşidi ise birinci ve ikinci.el hasat için en düşük brix (5.311 - 5.728) değerine sahiptir. Hasat dönemleri geciktikçe brix miktarı artmaktadır.- 60 3- pH değerleri incelendiğinde Rio grande çeşidi hem birinci ve ikinci el hasat için en yüksek pH (4.4561 - 4.4356) deşerine sahiptir. Shasta çeşidi ise birinci ve ikinci el hasat için en düşük pH (4.2483 - 4.3383) değerine sahiptir. Hasat dönemleri geciktikçe pH miktarı artmaktadır. 4- Küf değerleri incelendiğinde birinci el hasat için 34.7 değeri ile Shasta çeşidi en yüksek küf miktarına sahiptir. ikinci el hasat için ise en yüksek küf miktarı 53.89 değeri ile Rio grande çeşidinde bulunmuş tur. Birinci ve ikinci el hasat için en düşük küf miktarına (22.3 -30.94) Alta çeşidi sahiptir. Hasat dönemleri geciktikçe küf miktarları artmaktadır. 5- Renk değerleri incelendiğinde en yüksek renk değerini (2.769 - 2.694 a/b değerleri arasında değişen oran larda) Rio grande çeşidi vermiştir. En düşük renk değerine hem birinci hem de ikinci el hasat için Shasta (2.673 - 2.546 a/b) sahiptir. Hasat dönemleri geciktikçe Renk (a/b) değerleri art maktadır. Fakat aşırı sıcakta Karotinoid pigmentinin sentezlenmesi engellenmektedir. Bu yıl ikinci el hasat dönemlerinde hava sıcaklığı çok yüksek olduğu için ikinci el hasadın renk değerleri birinci el hasadın renk değerlerinden daha düşük çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
- 61 - SUMMARY This research was conducted to determine the effects of delaying of harvest dates on yield and same fruit quality criterial (% Brix, pH, color (a/b), % mold) of 3 processing tomato varieties. It was carried out in a growers field at Karacabey in the production area of Tat Tomato Paste Factory in 1992. The processing tomato varieties.“ Shasta ”,“ Alta ”and“ Rio grande”were used as the material and the trial was set up according to“ Split Plot ”experimental design. Optimum harvest dates were determined for each variety and the fruits were harvested from the beginning of these dates with 3 days intervals at 6 different period. The results obtained in this research are summarized below: 1 - Shasta gave the highest yield among the tested varieties (7614 kg. /da.), whereas Rio grande ranked as the lowest (6081 kg./da.). Delaying of harvest periods resulted in a decrease of yield. 2 - Shasta had also the highest brix values, ranging from % 6.006 - % 6.800 at the first and second harvest times but Rio grande had the lowest brix values ranging from % 5.311 - % 5.728. Brix values increased for each varieties by delaying of harvest period. 3 - In regard to pH values, Rio grande ranked as the first (4.4561 - 4.4356) at the first and second harvest times while Shasta, with 4.2483 - 4.338362 ranked as the last. pH values increased when the harvest periods delayed. 4 - Mold values were also examined throught the research It's highest value for Rio grande was at the second harvest time (% 53.8) and for Shasta was at the first harvest time {% 34.7). The lowest- mold values could be defected in Alta variety at the first and second harvest times (% 22.3 -% 30.9). Significant increases in mold values were observed with the delaying of harvest periods. 5 - Rio grande had the highest colour rates (2.76 - 2.69 a/b) at the first and second harvest times while Shasta at the same harvest times showed the lowest (2.67 -2.54 a/b).Decreased in colour rates depending on harvest periods delay, is due to extreme hot weather which has prevented carotinoid synthesis.