Sanayi domatesi üretiminde fabrika üretim programlarının hazırlanmasında bilgisayar desteğinden yararlanma olanakları üzerine araştırmalar
- Tez No: 65680
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK YOLTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
iv ÖZ SANAYİ DOMATESİ ÜRETİMİNDE FABRİKA ÜRETİM PROGRAMLARININ HAZIRLANMASINDA BİLGİSAYAR DESTEĞİNDEN YARARLANMA OLANAKLAR ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR TUNCAY, Özlem Doktora Tezi, Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Tevfik YOLTAŞ Ocak, 1997 Sanayi domatesi yetiştiriciliğinde fabrika tarımsal üretim programlarının yetersiz olması ürün ve kalite kayıplarını meydana gelmesine neden olmaktadır. Bu çalışmada dBase IV kullanılarak üretim programlarının hazırlanabilmesi ve takip edilebilmesinde yardımcı olan bir program yazılmıştır. Programda fabrikanın sözleşmeli çiftçilerine ait kayıtlar tutulmakta ve bu kayıtlarda yapılan sorgularla üretim programı hazırlanırken kontrol edilebilmekte ve erken aşamalarda eksiklikler farkedilerek müdahale edilebilmektedir. Ayrıca kampanya dönemi boyunca satın almalar kaydedilerek sözleşmelere uyulma durumu ve ödemeler izlenmektedir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT RESEARCHES ON COMPUTER AID IN PREPARING FACTORY PRODUCTION PROGRAMS IN PROCESSING TOMATO PRODUCTION TUNCAY, Özlem PhD. Thesis, Department of Horticulture Supervisor: Prof. Dr. Tevfik YOLTAŞ January, 1997 In processing tomato production, yield and quality losses occur due to insufficient agricultural programs. In this study, a dBase IV program is developed to prepare production programs and to help their follow up. In the program, the contracted farmers of the factories are recorded, production programs are controlled by questioning the records, problems can be identified at an earlier stage and thus solutions can be produced. Besides, it enables to follow up the farmer's obedience to the contract by checking the amount of purchased crop.