Örgütsel güven kavramının öğretmenler açısından örgütsel bağlılık üzerine etkileri(Turizm meslek liselerinde bir uygulama)
The effects of organizational trust concept on organizitional commitment with regard to the teachers (A survey on vocational high schools of tourism)
- Tez No: 278162
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR TARAKÇIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Örgütsel güvenin öğretmenler açısından örgütsel bağlılık üzerine etkilerinin incelendiği bu araştırmaya Türkiye genelinde 332 Turizm Meslek Lisesi öğretmeni katılmıştır.Araştırmanın temel çıkış noktasını, kurumların başarı ve verimliliği sağlamada örgütsel bağlılığa duyduğu ihtiyacın şiddeti ve çalışanların örgüte bağlılığını sağlamanın en önemli şartlarında birinin de örgütsel güven olması, oluşturmuştur. Özellikle hizmet üretiminin olduğu işletmelerde ürünün kalitesi çalışanlar arası ve çalışanlarla kurum arası ilişkinin niteliğinden oldukça etkilenmektedir. Eğitim kurumları da hizmet üretiminin olduğu örgütlerdir. Bu örgütlerlerde başarı ve verimlilik, önemli ölçüde öğretmenlerin birbirleriyle, öğrencileriyle ve kurumlarıyla olan ilişkilerinin niteliğinin bir sonucudur.Bu bağlamda yapılan literatür çalışmasında örgütsel güven ve bağlılık tüm yönleriyle incelenmiştir. Daha sonra hazırlanan ölçme aracı Turizm Meslek Lisesi öğretmenlerine uygulanmış ve veriler SPSS 11.5 programında analiz edilmiştir. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda, Turizm Meslek Lisesi Öğretmenleri açısından örgütsel güvenin duygusal bağlılık ve normatif bağlılığa önemli bir etkisinin olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca tespit edilen bu ilişki bazı demografik değişkenler açısından da gözden geçirilmiştir. Bu sonuçlardan yöneticiye güvenin sözleşmeli personel açısından duygusal bağlılıkla ilişkisinin olmaması özellikle dikkate değer bulunmuştur. Bununla birlikte örgütsel güven faktörleriyle öğretmenlerin duygusal ve normatif bağlılıkları arasında tespit edilen pozitif yönlü ilişki ve bu ilişkinin bazı demografik değişkenlere de gösterdiği değişim, araştırmanın diğer dikkat çekici sonuçlarını oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
This study in which the effects of organisational trust on organisational commitment with regard to the teachers have been studied, 332 teachers working in Vocational High Schools of Tourism in Turkey have participated in.The severity of the need to organisational commitment in providing the institutions with success and efficiency and that one of the most important conditions of commitment of the staff to the organisation is organisational commitment create the starting point of this study. The quality of the product especially in businesses of service providing is highly affected by the quality of the inter-personal and intra-institutional relation of the staff. Educational Institutions are among the service-providing organisations. Success and efficiency in these organisations are the result of the quality of the relations of the teachers with each others, students, and their institutions.In literature study within this context, organisational trust and commitment have been deeply studied. Then, the, evaluation medium has been applied to the teachers of Vocational High School of Tourism and the data has been analysed with SPSS 11.5 software. As the result of statistical analyses, it has been found that organisational trust has an important effect on emotional commitment and normative commitment with regard to the teacher. Besides, this detected relation has been reviewed with regard to some demographic variations. Among these results, the lack of relation between the trust to the manager and emotional commitment with regard to the contractual staff has been remarkably noticed. Moreover, among the results of this study are the secondary relation between the factors of organisational trust and emotional and normative commitment of teachers and the differentiation of this relation due to some demographic variations.