Lise öğrencilerine fizik konularının öğretilmesinde klasik ve bilgisayar destekli deney metotlarının etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of effects between computer assisted and basic laboratuary experiment methods in teaching physics to high school students
  1. Tez No: 278186
  2. Yazar: DEMET YOLAŞ KOLÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA MOĞOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmada ?Öğrencilerin kavram yanılgılarını gidermede bilgisayar destekli fizik öğretimi, laboratuvar destekli fizik öğretimi kadar etkili midir ?? sorusuna cevap aranmıştır. Araştırma için Lise 10. sınıf Fen Bilimleri alanı fizik dersi müfredatındaki kuvvet ve hareket konusu seçilmiştir.Araştırmanın örneklemini 2009-2010 eğitim-öğretim yılında Ankara Altındağ Esenevler Anadolu Lisesi'nin 10. sınıf Fen Bilimleri alanında öğrenim gören 48 öğrenci oluşturmuştur. Deneysel nitelikli bu araştırma için deney ve kontrol gruplu öntest-sontest deney deseni uygulanmıştır. Araştırma 10. Sınıf Fen Bilimleri alanı öğrencilerinden rastgele oluşturulan deney ve kontrol gruplarıyla yapılmıştır. Araştırma verileri ön ve son kavram yanılgısı testlerinden toplanmıştır. Verilerin analizinde aritmetik ortalama, standart sapma ve t Testi kullanılmıştır.Çalışma sonunda; laboratuvar destekli öğretimin kavram yanılgılarını gidermedeki etkisi ile bilgisayar destekli öğretimin kavram yanılgılarını gidermedeki etkisi arasında anlamlı bir fark görülmüştür. Buna göre bilgisayar destekli öğretimin kavram yanılgılarını gidermede, laboratuvar destekli öğretimden daha etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research seeks the answer to the question ?Are computer assisted experiments effective as much as basic laboratory experiments in physics education for overcoming students' misconceptions ??. Force and motion topic in high school grade 10 physics course curriculum for Natural Sciences was selected for this research.48 grade 10 students studying Natural Sciences courses in Ankara Altındağ Esenevler High School constitute the sample space of this research. Pre-test/post-Test control group experimental design was the research pattern used in this study. Research was conducted by using control and experiment groups randomly selected from grade 10 students studying Natural Sciences. Research data was compiled from pre and post tests on misconceptions. Arithmetic mean, standard deviation and t Test were used in the statistical analysis of research data.The result of this research shows that there is a difference between the effects of computer assisted and basic laboratory experiment methods in overcoming students' misconceptions. Analyses show that computer assisted experiment method is superior than basic laboratuary experiement method in physics education for overcoming student misconceptions.