Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nda çalışanlara verilen hizmet içi eğitimler üzerine bir araştırma
A research about in service education to the personnel of the Republic Central Bank of Turkey
  1. Tez No: 278216
  2. Yazar: EMRE İÇTÜZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ORHANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası çalışanlarının hizmet içi eğitim programlarından elde ettikleri memnuniyet düzeyini ortaya koymak ve katılımcıların eğitim programlarına ilişkin görüşlerini tespit etmektir. Araştırma modeli betimsel olup, mevcut durumu ortaya koymak üzere bir anket çalışması hazırlanmıştır.Araştırmanın evreni TCMB İdare Merkezi Birimleri ve şubelerdir. Araştırmada örneklem hacmi %95 güvenirlik seviyesinde 185 olarak bulunmuştur. Elde edilen veriler SPSS 16.0 programına aktarılarak istatistiki analize tabi tutulmuştur.Araştırma bulguları hizmet içi eğitim alan çalışanların motivasyonlarının ve kendilerine güvenlerinin arttığını, kariyerlerinin ve iş yaşamlarının olumlu yönde etkileneceğine inandıklarını, buna karşın yükselme şanslarının artacağını düşünmediklerini, eğitim programlarının sayıca yetersiz olduğunu, eğitim için başka bir şehre gitmekten rahatsız olmadıklarını, memnuniyet düzeyinin unvana, birime ve öğrenim düzeyine göre değiştiğini göstermektedir.Bu bulgular ışığında hizmet içi eğitim programlarına katılımın doğru zamanda sağlanması ve katılım sıklığının artırılması, bazı eğitim programlarının değişik yerlerde düzenlenmesi, her bir unvan grubu ve birim için zorunlu olan eğitim programlarının saptanması önem arz etmektedir. Bunun yanında eğitim programları hazırlanırken öğrenim düzeyinin göz önünde bulundurulması, ihtiyaç duyulan alanlarda uzaktan eğitim programlarının yaygınlaştırılması, eğitim programlarının sayıca çoğaltılması eğitim faaliyetlerinin verimliliğini artıracak unsurlar olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find out the satisfaction level of the personnel of the Republic Central Bank of Turkey for the in service education programs and determination of the opinions of them about these education programs. The research model is descriptive and a survey is conducted in order to find out the current situation.The universe of the research is the Administration Center and the branches of the Republic Central Bank of Turkey. The volume of the model for the 95% reliability is found as 185. The data derived from the model is transmitted to SPSS 16.0 and analyzed.The results of the research mainly indicates that, these education programs increase the motivation and self confidence of the personnel, make the personnel to feel these programs effect their career positively, make think that traveling for these education programs give no annoyance. Besides, these results reflect some negative results such as thinking that the number of these programs is inadequate and they make no effect of the personnel?s promotion. Moreover, these results and the satisfaction levels change according to the title, education level and the department of the personnel.Being the data analyzed, it is essential to increase the number of these programs and to make perfect timing and selection of the right place for the program. Besides, related with the title of the personnel, determination of the in service education programs which are vital is necessary. Moreover, the education levels of the personnel must be taken into consideration in the education planning process. Also some educational programs can be executed as distance education if the effectiveness of the education can be protected.