Vermunt (1994) öğrenme stilleri envanterinin Türkçeye uyarlanması
Adaptation of the vermunt (1994) learning styles inventory to Turkish
- Tez No: 278215
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinin öğrenme stillerini tespit etmek amacı ile Jan D. Vermunt (1994) tarafından geliştirilen öğrenme stilleri envanterinin Türkçeye uyarlanmasıdır.Çalışmanın hedefleri ve teorik temelleri doğrultusunda, Brislin ve ark. (1973) tarafından geliştirilen anket uyarlama modeli temel alınmıştır. Çalışma kapsamında öncelikle öğrenme kuramları ve özellikle ?öğrenme stilleri? genel başlığı ile ilgili olarak literatür taraması yapılmıştır. Çalışmada temel alınan model çerçevesinde Vermunt (1994) tarafından geliştirilen Öğrenme Stilleri Envanteri (ILS)'nin Türkçeye çevirisi gerçekleştirilmiştir. Türkçeye çevirisi tamamlanan envanter Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim, Mühendislik ve Mimarlık, Teknik Eğitim, Tıp Fakültesi, Hukuk, Diş Hekimliği, Eczacılık fakültelerinde 2008-2009 eğitim-öğretim yılında okuyan 840 öğrenciye uygulanmıştır. Uygulama sonrası elde edilen veriler Lisrel paket programı kullanılarak, doğrulayıcı madde analizi ile test edilmiştir.Analiz sonuçları Öğrenme Stilleri Envanteri'nin Türkçe formunun beklenen şekilde dört boyutlu olduğunu göstermiştir. Çalışma sonucu envanterden elde edilen güvenirlik katsayıları envanterin üçüncü boyutu olan `öğrenme yönelimleri' boyutu haricinde kabul edilir düzeydedir. Envanterin boyutların alt boyutları arasındaki iç tutarlılık kat sayıları, işlem stratejileri boyutunda .69 - .84, düzenleme stratejileri boyutunda .60 - .83, öğrenme yönelimleri boyutunda .44 - .70, zihinsel öğrenme modelleri boyutunda .73 - .87 aralıklarında değişmektedir. Envanterin 4 boyutuna ilişkin genel uyum katsayıları = 1477.72; = 15.08; GFI = .82, AGFI = .75, CFI = .91 ve RMSEA = .13'tür. Envanterin bu hali ile gruplar arası ortalama puan farklılıklarının belirlenmesinde kullanılması düşünülmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to adapt Inventory of Learning Styles, developed by Jan. D. Vermunt (1994), to Turkish in order to identify the learning styles of higher education student.In accordance with the targets and theoretical basis of the research, the inventory adapting model, described by Bristlin et al. (1973), is based. According to the content of this research, literature related learning theories and especially about the general title ?learning styles? were scanned. Within the frame of method used in the research Inventory of Learning Styles developed by Vermunt (1994) was translated to Turkish. With the inventory that Turkish adaptation study was completed, the research was made on 840 student who study on Gazi University, Faculty of Education, Engineering and Architecture, Technical Education, Medicine, Law, Dentistry, Pharmacy on the academic year of 2008-2009. Data?s which was handed end of the study was tested with the model of inventory of learning styles, stated by Vermunt, by doing confirmatory item analysis with Lisrel program.Analysis results of Turkish form of the Learning Styles Inventory showed as expected that four-dimensional. The reliability coefficients obtained from the inventory study results except on the third dimension, the inventory 'learning orientations', are in acceptable levels. The internal consistency between sub-dimensions on the inventory, processing strategies dimension .69 - .84, regulation strategies dimension .60- .83, learning orientations dimension .44 - .70, mental models of learning dimension .73 - .87 ranges vary. The overall compliance coefficients belong 4 dimension of inventory is= 1477.72; = 15.08; GFI = .82, AGFI = .75, CFI = .91 ve RMSEA = .13. It should be considered to use Inventory with this state determining average score differences between groups.