Akuakültür sistemlerinde bilgisayar kontrollu otomatik yemlik kullanımı
  1. Tez No: 27822
  2. Yazar: MUSTAFA DENİZ BEKEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. TUNCAY KINACIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Biology, Aquatic Products
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Doğadan 20.06.1992 tarihinde yakalanan çipura yavruları karadaki adaptasyon tankında suni yeme alıştırıldıktan sonra 73 m3'lük iki adet ağ kafese 27.000 adet olmak üzere paylaştırılmışlardır. Bu kafeslerden 1 Nolu kafese günde 3 öğün elle yemleme yapılmış, 2 No'lu kafese bilgisayar kontrollü yemleyici tarafından 10 dakika ara ile 60 öğün yemleme yapılmıştır. 1 2 haftalık periyot sonunda 1 No'lu kafesteki balıkların ortalama canlı ağırlıkları 1.52±0.379 gr.'dan 21.54±9.651 gr.'a ve ortalama total boyları 4.70±0.441 cm.'den 10.66± 1.527 cm.'e ulaştığı tespit edilmiştir. 2 No'lu kafesteki balıkların 1.41±0.380 gr.'dan 25.23±0.024 gr. ortalama canlı ağırlığa ve 4.61±0.443 cm.'den 11.42±1.207 cm. total boya ulaştıkları görülmüştür. 2 No'lu kafesin 1 No'lu kafese göre daha fazla gelişim göstermesi bu kafeste uygulanan yemleme tekniğinin sık ve düzenli olmasından kaynaklandığı tahmin edilmektedir. Çalışma boyunca su sıcaklığı minimum 19.80°C ile maksimum 22.40"C'ler arasında, yemleme anındaki çözünmüş oksijen miktarı 1 Nolu kafes için minimum 5.7 mg/lt. ile maksimum 6.8 mg/lt. arasında, 2 No'lu kafes için minimum 6.50 mg/lt. ile maksimum 7.10 mg/lt. ve kafes dışında minimum 6.94 mg/ İt. ile maksimum 7.40 arasında gözlenmiştir. 1 Nolu kafesteki yemleme anındaki çözünmüş oksijen miktarlarının 2 Nolu kafese göre düşük tespit edilmesi seyrek yemlemede anlık yaşanan hareket aktivitesinden kaynaklandığı tahmin edilmektedir. Ayrıca pH 7.1, 7.6 arasında, tuzluluk %o 35.1 - 35.8 arasında saptanmıştır. Balıkların beslenmesinde Aqualim yem firmasının ürettiği 3-4 No'lu granül yem ve Pınar Entegre Et ve Yem Sanayii'nin ürettiği Aqualim patentli 2.2 mm. çaplı pelet yemler kullanılmıştır. Çalışmanın ilk 3 haftası Adli bitium (alabildiği kadar) yemleme yapılmış, daha sonra balıkların canlı vücut ağırlığının belirli bir yüzdesi üzerinden besleme yapılmıştır. 50Balıkların beslemeye bağlı olan gelişimleri sonunda yemden yararlanma oranlan 1 No'lu kafes için 42.20 ile 74.80 arasında, 2 No'lu kafes için 49.28 ile 82.60 aramda saptanmıştır. Denemenin sonunda yemden yararlanmaların düşmesi stoklama yoğunluğunun artması sonucu olduğu tahmin edilmiştir. Çalışma sonunda 1 No'lu kafesteki yem dönüşüm oranı 1:1.72, 2 No'lu kafesteki yem dönüşüm oranı 1:1.61 olarak bulunmuştur. Elde edilen sonuçlar karşısında çipura balığının 1 gr. ile 25 gr. canlı ağırlıkları arasında mekanik yolla sık yemlenmesinin olumlu sonuçlar verebile ceği düşünülebilir. SUMMARY 27.000 Gilthead sea bream caught from nature have been put into two net cages of 73 m3 after feeding artificialy in the adaptation tank. Amoung these cages, the first cage has been fed 3 times a day by hand and the second has been fed 60 times a day by a computer controlled feeder. At the end of the 12 week period, it has been observed that, the fish in the first cage have grown from 1.52±0.379 gr. to 21.54±9.651 gr. live weight average and from 4.70±0.441 to 10.66±1.527 cm. total lenght. The fish in the second cage have grown from 1.41 ±0.380 gr. to 11.42±1.207 cm. total lenght. The greater improvement in the second as compared to the fisrt cage has been attributed to the more frequent and refular feeding of their cage. During the study minimum and maximum water temperatures have been kept at 19.80°C and 22.40°C. Respectively the amount of saturated oxygent bet ween 5.80 mg/lt. and 7.40 mg/lt in the second cage. The reason for this attributed the short movement activity during the feeding. In addition the salinity has been found to be between 35.1-35.8 %o and pH between 7.1-7.6. For fish feeding number 3-4 granulated food of Aqualim Food Company and 2.2 mm. diametered Aqualim patented food produced by Pınar Entegre Et ve Yem Company has been used. 51
Özet (Çeviri)
Balıkların beslemeye bağlı olan gelişimleri sonunda yemden yararlanma oranlan 1 No'lu kafes için 42.20 ile 74.80 arasında, 2 No'lu kafes için 49.28 ile 82.60 aramda saptanmıştır. Denemenin sonunda yemden yararlanmaların düşmesi stoklama yoğunluğunun artması sonucu olduğu tahmin edilmiştir. Çalışma sonunda 1 No'lu kafesteki yem dönüşüm oranı 1:1.72, 2 No'lu kafesteki yem dönüşüm oranı 1:1.61 olarak bulunmuştur. Elde edilen sonuçlar karşısında çipura balığının 1 gr. ile 25 gr. canlı ağırlıkları arasında mekanik yolla sık yemlenmesinin olumlu sonuçlar verebile ceği düşünülebilir. SUMMARY 27.000 Gilthead sea bream caught from nature have been put into two net cages of 73 m3 after feeding artificialy in the adaptation tank. Amoung these cages, the first cage has been fed 3 times a day by hand and the second has been fed 60 times a day by a computer controlled feeder. At the end of the 12 week period, it has been observed that, the fish in the first cage have grown from 1.52±0.379 gr. to 21.54±9.651 gr. live weight average and from 4.70±0.441 to 10.66±1.527 cm. total lenght. The fish in the second cage have grown from 1.41 ±0.380 gr. to 11.42±1.207 cm. total lenght. The greater improvement in the second as compared to the fisrt cage has been attributed to the more frequent and refular feeding of their cage. During the study minimum and maximum water temperatures have been kept at 19.80°C and 22.40°C. Respectively the amount of saturated oxygent bet ween 5.80 mg/lt. and 7.40 mg/lt in the second cage. The reason for this attributed the short movement activity during the feeding. In addition the salinity has been found to be between 35.1-35.8 %o and pH between 7.1-7.6. For fish feeding number 3-4 granulated food of Aqualim Food Company and 2.2 mm. diametered Aqualim patented food produced by Pınar Entegre Et ve Yem Company has been used. 51During the first 3 weeks of study, Adlibitium feeding has been done and then it has been done over an average of the live weight percent of fish. The improvement of fish depending on the feeding, feed profietable rate has been found between 42.20-74.80 for the first cage and between 49.28-82.60 for the second cage. The decrease seen in the feed profitable rate at the end of the experiment has been presumed because of the increasing stocking density. The feed conversion rate was 1:1.72 for the first cage and 1:61 for the se cond cage at the end of the study. From the data obtained shows that between the live weight of 1 gr and 25 gr of Gilthead sea bream, mechanic feeding frequent gives positive results. LİTERATÜR LtSTESl 1. AKVAMARINA, 1992. Fish Feeding System (Identification Cataloque) Bryne. 2. ALPBAZ, A.G., 1981. Çipura {Spams aurata L.) Balıklarının Akvaryum Koşullarında Gelişmesi Ürerine Bir Çalışma. E.Ü. Ziraat Fak.Derg. Cilt 18, No: 1-3, s. 33-39, İZMİR. 3. ALPBAZ, A.G., HOŞSUCU, H., 1987. Çipura (Sparus aurata L.) Yetiştirme Üzerine Araştırmalar. E.Ü. Su Ürünleri Yüksekokulu Yaym No: 13, s. 10-17, İZMİR. 4. ALPBAZ, A.G., 1990. Deniz Balıkları Yetiştiriciliği. E.Ü. Su Ürünleri Yüksekokulu Yay.NoN 20, s. 279-280, İZMİR. 5. ALPBAZ, A.G., ÖZDEN, O., KORKUT, A.Y., 1991. Düşük Su Sıcaklığı Koşullarında Çipura (Spams aurata L., 1758) Balığının Yemden Ya rarlanma ve Gelişme özellikleri. E.Ü. Su Ürünleri Derg. Cilt: 8 (29- 30), s. 1-20, İZMİR. 52